| anonim_4396 a întrebat:

Bunaa`! Stiti cum sunt toti copiii astazi: se imbraca fain afara(mai ales fetee`) si umbla teleleu pe`afara, dar pe minee`nu ma lasa mama ca daca ma duc afara trebuie sa ma imbrac cu hainele de casa(trening) si sa merg cu soramea, care no` e clasa I si se joaca ea afara cu copii, dar nu stiu cum s`o conving pe mamaaa... ea e ceva de genu: nu, nu, nu, nici vorba. pai de aia dau eu banii pe haine ca sa mergi cu ele afara? etc. Pls help meee sad funda :X raspunsuri serioase va rog nu faceti mishtoo`

13 răspunsuri:
| LolaKissTheGirl a răspuns:

Nu inteleg ideile mamei tale. Daca ti-a cumparat haine unde ar vrea sa le porti, daca nu afara. Depinde destul de mult si de varsta ta. Explicai ca nu este responsabilitatea ta sa umblii tot timpul cu sora mai mica si ca vrei sa stai cu prietenii tai. Ti-am zis ca depinde foarte mult de varsta si de cat de apropiata esti de mama ta. Incearca sa ii explici ceea ce simti si cat de mult te deranjeaza lucrurile asea. Poti sa o asiguri ca nu strici hainele pe care oricum nu ai avea unde altundeva sa le porti. Deci, cam acesta a fost sfatul meu: vorbeste cu ea si sigur va intelege. Numai fi tu insati, asta conteaza.

| Rio4cwalk a răspuns:

Pai, nu prea ai cum, dar... tu cati ani ai? daca ai vreo 14 ani, incearca sa ii explici mamei tale ca peste cativa ani poate eu voi pleca de acasa si ma voi duce la o facutate in anglia, etc... iar tu nu vei avea cum sa ma urmaresti si acolo sau sa ma pui sa merg cu sora, iar cat despre imbracaminte esti o domnisoara si nu o sa te imbraci ca o mucoasa de 8 ani. spune-i asta poate va intelege funda?

| Alee_6805 a răspuns:

Mama mea e intelegatoare si ma lasa sa ies cu prieteni prin parc sau la plimbare[nu in discoteca sau teleleu], dar imi cunoaste prieteni si are incredere si in mine si in ei. Poate mama ta nu are incredere in tine sau nu are o parere tocmai buna despre ei

| elutza_8527 a răspuns:

Pai spune-i ca esti domnisoara si toate fetele se imbraca frumos, eu cred ca ar trebui sa te lase

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu inteleg ideile mamei tale. daca tia cumparat haine unde ar vrea sa le porti, daca nu afara. depinde destul d mult si de varsta ta. explica-i de exemplu ca nu este responsabilitatea ta sa umblii tot timpul cu sora mai mica si ca vrei sa stai cu prietenii tai. ti-am zis ca depinde foarte mult d varsta si de cat d apropiata esti de mama ta. nu stiu cum ar reactiona daca i-ai zice ca vrei sa se uite baietii la tine cu alti ochi. sau dintrastea. incearca sa ii explici ceea ce simti si cat de mult te deranjeaza lucrurile asea. poti sa o asiguri ca nu strici hainele pe care oricum nu ai avea unde altundeva sa le porti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 12 ani...si prin teleleu ma refer prin cartier...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A da si daca ma duc afara numai in spatele sau fata blocului, nici nu ma lasa sa trec strada fara sa am un motiv... crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A si sa stau la calculator mai tarziu de 8 jumate...doamne fereste, cand isi termina ea treaba pe calculator pe la 8 si ceva mai apuc si eu sa intru o data pe mess si trebuie sa ies ca nu ma lasa.pai da am 12 ani dar arat ca una de 14 si colegele mele sunt si ca niste pispirice de 10 ani, slabanoage dar totusi cunosc o gramada de copii, si eu ii cunosc doar pe cei de la mine din clasa pentru ca nu pot petrece timpul afara cu prietenii... A da si fina`mea care imi e cea mai buna prietena (prietenie de 12 ani :X:X), maica`sa e cea mai buna prietena a mamei (no` se cunosc de vreo 24 de ani) si sunt amandoua la fel.si fina are o sora mai mica si cand mergem afara noi ne plictisim de moarte cu ele si cand ii vedem pe ceilalti copii cum sunt cu o gramada de prieteni, va dati seama cum ne simtim.cryingcrying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog... ce sa-i spun ca nu stiu cum o sa reactioneze...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine mama imi cunoaste prietenele dar ele ma cam exclud pentru ca ne mai intalnim afara si eu sunt imbracata cum sunt si ele sunt fainee` si mi-e rusine de ele... sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A si am uitat sa zic ca eu am haine de oras (cand merg cu ea) si haine de casa si nu prea am ca nu` mi cumpar in fiecare saptamana nnu stiu cate haine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PAI spune-i ca ai crescut ca nu te mai poti imbraca cu aceleasi haine in fiecare zi...ca si cand erai mica si ieseai la joaca...