| dany7 a întrebat:

Bunaaa.TPU.ma puteti ajuta? care sunt trasaturile comune de sens s poate face o apropiere intre violoncel-brotacel, harpa-lacusta, cimpoi scatiu
fundita...

Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Toate diminutivele au rolul de a crea imaginea unui joc, impreuna cu cuvintele care fac referire la ideea de "mic", de a lasa impresia ca poezia este adresata copiilor.Toate acestea creeaza impresia usurintei cu care poetul scrie.De fapt cuvintele sugereaza SURSELE DE INSPIRATIE ale poetului, care sunt din cele mai neastepte, inefabile.Tot de aici reiese faptul ca poetul talentat este in stare sa gaseasca cele mai noi alaturari de cuvinte si cele mai expresive totodata. Poezia "cuvant" de Tudor Arghezi este o arta poetica, deoarece vorbeste despre rolul cuvantului, despre framantarile creatoare ale artistului, despre cum se naste poezia, viziunea fiind una personala. Poetul vrea sa arate ca din niste lucruri marunte ( cuvintele la diminutiv) poate crea o arta(poezia).
In final, poetul ajunge la concluzia ca munca lui a fost zadarnica, ca poezia nu i-a reusit.Acest lucru reiese din ultimele versuri si din verbele la conditional optativ. Atitudinea poetului fata de sursele sale de inspiratie este una de umilinta, stiind ca poezia poate da glas celor mai neasteptate stari sufletesti.

Sper ca te-am ajutat cu ceva.Am facut poezia asta anul trecut, iar ce ti-am scris mai sus, este ce imi aminteschee hee.

| Diaconu_Ştefan_1995 a răspuns (pentru Nicoleta):

A mersi mult ma salvasi de un 4 in catalog te pup

13 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Eu am facut poezia cand eram in clasa a 10-a, deci zuzza, nu e obligatoriu sa fie in clasa a 7-awinking

| HocusPocus a răspuns (pentru Nicoleta):

Exact!happysi eu sunt a 10 ahappy si tot la poezia asta sunttongue Se fface si in las a 7 a din cate imi amintesc dar in clasa a 10 a e altfelhappy

| Tzupy a răspuns:

laughing asta am facut acumc ateva zile ceva foarte simplu si usor sunteul muzica (ei canta la fel)

| Selena54 a răspuns:

rolling on the floorsi eu am avut asta tema laughing

| pandaX3 a răspuns:

Lol, asta ne-a pus si pe noi la romana big grin

violoncel-brotacel = similaritatile sunetelor scoase
harpa lacusta=asemanarea fizica ( harpa are multe corzi, iar lacust pare a canta la multe corzi)
cimpoi-scatiu= ama2 sunt mai umflate, adica cimpoiul are o pernita cu are care se umfla iar scatiul is umple pieptul cu aer atunci cand se pregateste de cantat big grinwinking ( noua cam asa ne-a zis profa la scoala)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu caut astacrying si nu gasescsadsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta mi-a dat si mie la romana si nu am stiut mersi multtt

| anonimuu a răspuns:

Eu sunt in a 7 ea si acum am dat si eu peste exercitiul asta mersi fain.

| zuzaa a răspuns:

Heii... pun pariuu ca esti e clasa 7 laughing...la poezia cuvant laughing///da si eu sunt tot la aceasta poezie//.

. pai lacusta canta ca si o harpa.brotacelul ca un violoncel si cimpuiul scatiu numai stiu/. da cauta in dex cce inseamna scatiu.,

Succes!

| iulyka_5827 a răspuns:

Mersi ca mi-ati zis si mie eu de obicei sunt prima la romana dar la ex asta ma uitam ca pisica-n calendar. mersi mult ca m-ati ajutat si pe mine...

| lavini a răspuns:

Mersi pentru cei care au dat raspunsuri ca si eu am avut ex asta :d happy