| VampirNegru10 a întrebat:

Bune TPU,
Am o problema. Si sper sa aveti rabdare sa cititi tot, va rog

Deci tata de obicei este un om mai furios, mai rau casa zic asa. Si de cate ori bea, comportamentul lui este de 2 ori mai agresiv ca si atunci cand este normal.
Si azi, a venit pe la 11:30 seara cu mama de la un prieten la care sau dus in vizita. Bause mult cred si incepe sa urle si astea. Mama incerca sa il calmeze sa vada ce are da tata se lia de ea ca " tu trebuie sa comentezi mereu " si din astea. Iar eu stateam langa ei si tata imi zice la un moment dat sa plec de acolo sa ma car ca de nu ma ia mama dr**cu dar asa fara motiv. Eu l-am intrebat de ce si el se ridicasecat pe aci sa vina sa ma bata. Asa ca am plecat. Dupa ce m-am retras, am inceput sa plang neincetat. Mama ma auzise cred si a venit dupa mine sa ma linisteasca si dupa a venit si tata. Tata a aprins toate luminile si a inceput sa rada de minec a plangeam. M-a facut in toate felurile si nu ma lasa sa plec in alta parte. Ma tinea si eu incercam sa plec si el ma impingea si tot asa. Pana la urma a plecat dar parintii mei sau certat rau de tot.

Tin sa zic ca chestii asemanatoare ( poate nu asa grave ) se intampla destul de des.
As vrea sa imi spuneti ce pot face casa ma calmez sisa ma opresc din plans. Sau cum pot rezolva situatia.
De divortat nu vreau sa divorteze, nu vreau o familie destramatasad

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Daca tatal tau e un om normal atunci cand nu bea, incearca sa vorbesti cu el si spune-i sa nu mai bea ca iti face rau. E greu sa schimbi un om, e greu sa il faci sa inteleaga cat rau le face celor din jurul lui. Iar daca este dependent de bautura, cu atat mai putin isi va da seama de ce face. Poate reusesti sa vorbesti cu psihologul scolii, poate te ajuta cu vreun sfat. Imi pare rau de tine si de multi altii care sunt in situatia ta. sad Vorbeste si cu mama ta si spune-i sa gaseasca o solutie ca nu mai suporti. Dar presupun ca si ea e la fel de terorizata de el ca si tine...

2 răspunsuri:
| OHmyGosh a răspuns:

Trebuie sa fii foarte atenta atunci cand bea mult, deoarece devine agresiv. Trebuie sa doarma, dar zic sa nu te bagi tu in asta, deoarece va fi nasol... A doua zi, cand este treaz trebuie sa vorbesti cu el. Spune-i frumos... Daca nu inceteaza sau bea, da rputin mai rar, mai roaga-l. Macar sa bea, dar cu masura si cu pauza de 2-3 zile. Sper sa poti vorbi si sa te poata intelege

| Denis_Danci_1999 a răspuns:

Pai merit o funda ca am citit si da e nasol încearcă sa vorbești cu tatăl tau sa ii explici ce e in sufletul tau si sa il rogi sa nu mai bea. Sa încercați sa il duceți-vă la dezalcoolizare sau sa ii rugati pe polițiști sa il bage in sperieți.