| Lora1 a întrebat:

BUUUUUNA! happy Am 15 ani si sunt il cl a 9! Prietena mea cea mai buna imi spune ca m-am schimbat si ca nu mai sunt cum eram acum un an! Mi-a spus ca ma dau cu fond de ten cu rimel, stau cu baietii ceea ce anul trecut nu stateam cu nimeni! in cl a 8 nu am avut prieteni! Luna asta mia-m cumparat haine si o pereche de tocuri micute! iar ea a inceput sa imi zica ca nu mai sunt cum eram inainte acum injur daca nu imi convine ceva! Chiulesc de la fizica si merg la bar cu clasa! mia-m schimbat stilul de imbracaminte! Adica anul trecut purtam doar blugi sh hanorace si anul asta port de toate! Int-ro zii ea era cu o fata pe strada si eu eram cu colegele de cl si alti 3 baieti iar eu m-am prefacut ca nu o vad sh am intros privirea iar ea ma striga iar eu nu o bagam in seama! am reactionat asa doar pentu ca nu vroiam sa ma vada cu baietii aia (colegi de cl si ei) Bine m-am shimbat ce naiba am 15 ani! Am crescut! Ea are 14 ani si e toal impotriva ceea ce fac eu! Imi zice ca nu o mai bag in seama de cand am prietene dar nu e adevarat eu o salut se uita la mine si apoi intoarce capul ca si cum ar fi suparata dar nu e!
Vreau sa ma ajutati adica m-am saturat sa imi zica ca m-am schimbat! O data mi-a dat de inteles ca am sa ajung o C***a dar nu e asa! straight face Imi da de inteles ca mam chimbat in ceva rau! dar nu cred ca e asa adica na am si eu 15 ani! sunt adolescenta! nu pot sa stau in casa si sa nu fac nimic trebuie sa mai ies si eu cu prietenii nu? straight face HELP ME PLEASEEEEE! DAUUU FUNDAAAAAAAA!

7 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

"Bine m-am shimbat ce naiba am 15 ani! Am crescut! Ea are 14 ani..."
Wow, ce diferenta mare intre voi doua, maturo!
La 15 ani esti matura rau, nu mai vrei sa stai cu astia mici de 14 ani!
Eu zic sa te mai gandesti o data! Faptul ca ai intrat la liceu, nu-ti da dreptul sa te porti asa cu prietena ta. Nu esti cu mult mai interesanta, doar vrei sa pari! Vezi-ti de scoala, si nu mai colinda prin baruri.
Nimeni nu-ti spune sa nu-ti traiesti anii de liceu (pentru ca sunt frumosi), sa chiulesti din cand in cand( de doua ori pe semestru laughing ), dar revino cu piciorele pe pamant! Cand o sa cresti, o sa-ti dai seama ca ai avut doar o criza de adolescenta care se crede matura!

| oOSaritaOo a răspuns:

Bună. Deci, nu e nimic anormal în ce faci tu, problema este că ea vede că te îndepărtezi de ea, adică tu poate pentru ea ai fost cea mai bună prietenă, poate ai fost singura ei prietenă, acum nu te mai are şi pe ea o doare chestia asta, iar tot ce ea îţi reproşează este din cauza asta.
Cineva spunea că ''cei mai buni prieteni te ajută să creşti, dar ai nevoie şi de prieteni noi să rămâi tânăr.'' Dacă prietenia voastră a ajuns în punctul în care nu vă mai salutaţi pe stradă şi când vă vedeţi întoarceţi capul şi vă prefaceţi că nu vă vedeţi, atunci singurul meu sfat este să te opreşti din a face asta, tu salut-o şi dacă ea se bagă în seamă cu tine fii drăguţă cu ea.
Iar, dacă mai vrei să fii prietenă cu ea invit-o când mai ieşi cu prietenii afară sau spune-le colegilor să o invite, în scurt timp se va schimba ea, trebuie doar să o implici tu, poate are nevoie de atenţia ta un pic. happy Oricum, părerea mea este că o prietenie care a durat atât nu ar trebui încheiată din acest motiv. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
1. Da, te-ai schimbat din bine in rau.
2. Daca acum esti adolescenta crezi ca esti diferita de toti ceilalti.
3. Revin-o naibii cum erai ca te duci pe aratura.
Servus.

| dianaaaaax a răspuns:

Heii. Păi, cu siguranţă o îngrijorează chestia asta. Dacă eşti mai mare decât ea cu un an, asta nu înseamnă că poţi face ce vrei la vârsta ta. La urma urmei, ai dat-o la o parte pentru nişte haine de fiţe, pentru nişte colegi şi sunt sigură că nu îţi sunt prieteni adevăraţi aşa cum a fost ea. Eu zic să laşi fiţele la o parte, sunt sigură că nici ţie nu ţi-ar conveni să se poarte cineva mai mare decât tine cu un an în halul ăsta.
Pa-pa!

| Havok83 a răspuns:

Scumpico poti sa-i spui prietenei tale, care dupa ce ti-a zis vad ca nu prea mai este prietena, ca in primul rand gusturile nu se discuta si in al doilea rand este viata ta te imbraci cum vrei tu te porti cum vrei tu faci dupa cum consideri tu.Acum ea a dat dovada ca ea se considera superioara fata de tine daca ti-a zis toate chestiile astea.Te-as ruga sa o lasi sa vorbeasca singura iar tu sa-ti vezi de ale tale, conform zicalei"Prostii isi tocesc gura, eu imi traiesc viata."Te pup dulce si succes.

Răspuns utilizator avertizat
| flore45 a răspuns:

Draga mea tu explica-i clar ca nu ai de gand sa ramai o mumie, daca ea vrea sa ramana strict problema ei. Personalitatea este in schimbare mai ales in adolescenta.Ai timp sa devii matura mai tarziu cand vei fi adult cu familia ta. Spune-i ca nu e menirea ei sa iti poarte de grija si sa te mai lase in pace cu sfaturile ei. Dupa ce i-ai spus toata povestea nu o mai baga in seama deloc.Asta e singurul remediu sa o potolesti.