| OctaLoL a întrebat:

Calculatorul ne este prieten sau dusman? De ce?

13 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Este un prieten care îți dorește răul. Te ajută la teme, dar de distrage de la lucrurile educative, de la adevărata viață cu prietenii.

| AlleSss a răspuns:

Heii!
Si prieten si dusman! happy

| NeimaginabilA a răspuns:

Dusman, o ajutat la instabilitatea economica prin a ridica tactul ei.

| Deliiiaaa a răspuns:

Prieten, pentru ca el daca plangem nu rade, daca ii cerem ceva face, daca suntem suparati ne alina durerea sau daca nu stim la scoala laughing e aici tot timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atâta timp cât nu ne conduce el pe noi, ci noi pe el, ne este prieten.

| HellGirl666 a răspuns:

Bună.☺
Depinde.

| MadalinaElly a răspuns:

Buna,sa stii ca calculatorul ne e si prieten atunci cand cautam pe internet referate, documente, etc.dar ne este si dusmani uni copii/adolescentii devin dependenti, de jocuri sau de facebook, mess.dar daca pe calculator stai 2-3 ore pe zi nu e chiar asa de mult ..asa cred eu tu crezi ce vrei despre calculator, daca ne este prieten sau dusman ...pa-pa

| Eus3b1u995 a răspuns:

Calculatorul ne este si prieten in cazul ca din jocuri si stirile pe care le vedem ne putem tine informati si putem invata tehnici de supravietuiri si cum sa ne descurcam in situatii critice in cazul unor jocuri. Dar si dusman pentru ca odata ce te obisnuiesti in fata calculatorului si petreci mai mult de 4-5 ore pe zi devii ''sedat'' si incet incet dispare dorinta de joaca si socializare cu ceilalti si un alt lucru nociv care se petrece in fata monitorului. alimentatia proasta multe calorii inutile si dulciuri care ingrasa pot fi consumati in fata calculatorolu ducand la obezitate foarte usor. prin urmare cu un program bine definit maxim 2 ore pe zi in wekend 3-4 ore si cu pauze de 15 minute pe ora calculatorul ne poate fi un bun prieten.

| Trippy a răspuns:

Ne este si prieten si dusman:
-prieten:ne ajuta si ne informeaza
-dusman:ne distrage de la invatat.

| hurricaneX a răspuns:

Calculator e cum vrei tu sa fie.

| AlexandruExTreMe a răspuns:

Calculatorul este si prieten si dusman.Este prieten deoarece ne ajuta cu informatii si ne este dusman deoarece poate provoca dependenta.

| somebody1818 a răspuns:

thinking cred ca ambele,, in masura in care il lasi tu sa iti devina, prieten, sau dusman,, important e ca a devenit indispensabil