| Nonameagain a întrebat:

Cam 75% din utilizatorii facebook au nume nereale, multe nici nu seamana a nume. Ieri, mi s-a cerut sa trimit o copie dupa actul de identitate pentru confirmarea numelui (desi e nume, nu "riti piti"). Vi s-a cerut si voua asta?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mi s-a cerut asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Li se cer celor carora li se raporteaza contul

| Nonameagain explică (pentru suntserios):

Nu am avut probleme cu nimeni, nu avea de ce sa mi se raporteze contul.
Din contra, eram in grup de oameni foarte seriosi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cam așa... Dar tu, Nonameagain, ai fost raportat, pentru cont fake. Chiar dacă ești contrariat, oamenii, de multe ori, au manifestări neașteptate. Nu-i poți mulțumi pe toți.
Mda, poți afișa o grimasă, ori un zâmbet împăciuitor, dar acesta e adevărul. Dacă ții la acel cont, trebuie să le trimiți o copie, însă acoperă CNP-ul (nu ai tu nevoie, de urările lor de 'la mulți ani' : )).
Dar, în locul tău, eu mi-aș fi făcut alt cont...

| J0B0MAT a răspuns:

Nu mi s-a cerut

| alexandrualind a răspuns:

Mie nu.

| vioricavio a răspuns:

Asta mi se pare vrajeala. Nu au cei de la Facebook sa ti ceara datele personale si nici tu nu ai de ce sa le dai.

| suntserios a răspuns (pentru vioricavio):

Nu e nicio vrajeala. Facebook cere copie dupa un act de identitate pentru a iti confirma identitatea.

https://www.facebook.com/help/159096464162185

| IdNo a răspuns:

Nu. In plus procentul e exact pe dos daca ai chef de aproximat.

| IdNo a răspuns:

Daca nu stii nu te baga, simplu.

| Salontanul a răspuns (pentru IdNo):

Bine ca esti tu destept! S-a terminat lumea cu tine. Te-ai legat de procent si nici macar nu stii ce a intrebat omu'. Oricum nu te intrebasem nimic eu, dar e o vorba romaneasca: "te bagi ca musca in curu' calului.