| totElodia a întrebat:

Cam care sunt notiunile pe care trebuie sa le stiu cand incep clasa a 9-a (mate-info bilingv engleza) la mate, fizica si chimie? Sau in general.

1 răspuns:
| AlexiAle94 a răspuns:

Eu am terminat anul acesta la matematica-informatica.La inceput nici eu nu am realizat ce inseamna dar pe parcurs mi-am dat seama.Nu este un profil deloc usor da singura baza pe care trebuie sa o ai la inceput in matematica este sa stii sa socotesti sa inmultesti ceva din geometrie, din algebra cu media aritmetica si dinastea.Doar 10% din ce ai invatat in generala aplici la acest profil in rest toate sunt noi si te obisnuiesti tu.Idea este ca nu trebuie sa detesti cea ce faci altfel o sa iti fie foarte greu la informatica sunt programari in c++, pascal sau java si html depinde.Este cred cel mai greu profil iar cu bacul la matematica nu este de joaca trebuie sa te pregatesti bine pentru ca este o materie complexa.Multa bafta poate faci o pasiune din informatica mai ales ca este de viitor.