| sokey a întrebat:

Cam ce fel de subiecte s-ar da la examenul national anul asta? Romana / Matematica. Vreau cam ce s-ar da adica am cautat eu ceva si nu par deloc identice cu ce mi-au dat profesorii. Profesori mi-au dat mult mai usor modelele.

Răspuns Câştigător
| YqLmX a răspuns:

Învaţă pentru română toate operele (epică, lirică, literară) şi speciile: fabula, basmul, pastelul, schiţa, nuvela. Dacă le ştii pe astea nu vei avea probleme la S1 - B! Restul examenului ţine de partea de gramatică (val. morfologică, subordonate, f.s etc.)
La matematică învaţă toate formulele geometrice (piramidă, prismă, cub, paralelipiped, hexagon, pătrat, triunghi şi dreptunghi) şi nu vei avea probleme. Pentru algebră ai putea sa te axezi pe radicali, moduli şi calcule cu puteri! Succes, şi eu dau examenul mâine! happy

| sokey explică (pentru YqLmX):

Succes la matematica!

1 răspuns: