| Sandrina_4545 a întrebat:

Cand am venit intr-o scoala noua in clasa a doua o fata invata foarte foarte bine dar eu i-am luat intaitatea. De atunci cauta sa se razbune pe mine, ma suna si ma ameninta ca o sa se razbune si ca o sa imi para rau, acum ambele am trecut intr-o scoala noua si nu stiu ce dracu dar a venit in acelasi liceu ca si mine in cl a 5-a. Aici eu m-am impreietenit cu o fata tare super deoarece aveam interese comune si distram bine impreuna, cand am devenit cele mai bune prietene, fata ai i-a zis niste prostii despre mine si s-a prefacut draguta cand de fapt e o mincinoasa si o fatarnica. Prietena mea, naiva, a crezut iar acu prieteneste cu fata aia si nu o pot convinge ca fata aia o foloseste, nu ma crede, iar mie imi pare rau de ea de cum aia isi bate joc. Vreau sa ne recapatam prietenia dar nu stiu cum, va rog ziceti-mi cum s-o conving pe prietena mea cea mai buna (la moment fosta prietena cea mai buna), ca e foarte incapatanata!

Răspuns Câştigător
| MaeRi a răspuns:

Hmm...dupa cate zici se apare ca prietena ta din cauza ca este atat de naiva s-a lasat controlata de cineva care jaoca teatru si care poate face un om sa il credea,insa daca tu zici ca ati fost prietene bune,o poti face din nou sa fie prietena ta buna,bineitneles, dar e greu,si sunt multe variante,una din ele este,daca ai id ei de mess,sau telefonul ei sa o suni si sa vb cu ea,sa ii spui,ca nu e adevarat ceea ce s-a intamplat si sa ii povestesti cum a inceput totul,doare tu o potiface sa se reintoarca,si bineitnels si daca ea iti este o prietena buna,si acuadaca umbla cu aceea fata s-ar putea sa fie foarte influentata si sa se schimbe foarte tare,oricum la un moment dat isi va da seama ca a gresit ceea ce a facut,si ea va avea de pierdut,iar tu de castigat.A doua varianta ar fi ceva mai complicat,sa ii deonstrezi ca aceea fata se foloseste de ea,cauta orice indiciu,mai aduna colegi,prieteni care tin cu tine, si sa le zci sa le spuna prietenei tale despre acea fata ca o influenteaza, si ca va pierde multe daca nu se intoarce la tine.

3 răspunsuri:
| albastrualb77 a răspuns:

Pai de ce nu ii spui ce probleme ai avut cu ea, poate ca o sa te inteleaga, iar daca nu vrea isi va da seama mai tarziu deaorece o sa vada ea pe pielea ei acest lucru.

| sweetkiss4u4ever a răspuns:

Insista si explica-i ca nu e adevarat. spune-i adevarul. sper ca te-am ajutat

| Asfgrhr a răspuns:

Pai cand te mai intalnesti cu ea(fata cea rea) inregistreaza tot ce spune ea,(mai ales incearca sa "o tragi de limba"-expresie, atunci cand spune ca o foloseste pe cea mai buna prietena a ta). Dupa ce ai inregistrat-o, in ziua urmatoare du-te la cea mai buna prietena a ta si arata-i inregistrarea. Atunci ea te va crede! FUNDA!