| didijiji a întrebat:

Cand inghiti ``o gura de apa`` greutatea apei efectueaza lucru mecanic? Dau funda!+vot

Răspuns Câştigător
| Memecy a răspuns:

Da
Motiv : asupra "corpului"="gura de apa" actioneaza o forta ce este determinata de muschii care ajuta la deglutitie, la inghitit adica (limba dar nu numai, de exemplu) si stii ca lucru mecanic este o mărime ce caracterizează schimbarea stării dinamice a sistemului adica : gura aia de apa se pune in miscare ajungand din gura in esofag pana in stomac si asa mai departe, si are si o directie de deplasare (de sus in jos )

| didijiji explică (pentru Memecy):

Iți mulțumesc frumos nici nu știu cum săți mulțumesc!

1 răspuns: