| wanda a întrebat:

Care e cartea voastra favorita? ce gen este? la cati ani ati citit-o?

Răspuns Câştigător
| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Am citit destul de recent cartea Pe aripile vântului, de Margaret Mitchell. Primul volum avea 624 de pagini, iar al doilea 638, dar am fost atât de cucerită de lectură încât nici nu am simţit cum trec paginile. Aveam 12 ani. Era un roman din colecţia mea preferată, Romanul de dragoste.
P. S. nu pot să pun ghilimele pentru că am probleme la calculator

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ultima carte citita care se numara si printre preferatele mele este Adolescentul de Dostoevski.Cum o spune si titlul este povestea unui adolescentwinking. Am terminat-o ierihee heeAdica 16 anibig grin

| User a răspuns:

Asu' de ghindasmug. Carte de joc. 8 pana la 17big grin

| Bianca_3626 a răspuns:

Pai cartea mea pref este de Paulo Coelho-11 minute
si tot de el Veronicaca se hotaraste sa moara.Am citit-o pe la 12 anibig grin

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Paulo Coelho - Brida love struck la 12 ani happy 11 minute la 10 ani big grin

| pengu a răspuns:

Hmm... Shogun - James Clavell (pe la 17 ani) - si Agatha Christie - Zece negri mititei (pe la 14 jumate) tongue

| paramore a răspuns:

Prima mea carte am citit-o in clasa a doua, se numea ''puiul de ren'', pe urma am citit oliver twist, mizerabilii, morometii si multe, multe romane frumoase, plangeam de rupeam cand se intampla cate ceva cu personajele principale.am citit multe carti si din colectia SAS(serviciile secrete americane)smugdar cel mai mult mi-au placut volumele din ''mormantul din cavou'' foarte frumoaselove struck

| ♥.Sagemix a răspuns:

Daca este vorba de ceva mai recent, Cismigiu & Company de Bajenaru. Am citit`o la vreo 15-16 ani. Nu mai tin minte exact.
Daca este vorba de cartea care mi-a ramas in suflet de cand eram mica, e vorba de Vrajitorul din Oz. Prima carte care am citit`o [ la 9-10 ani ] cu placere, fara sa traga mama de mine rolling on the floor.
Sunt multe carti care mi-au placut, dar astea sunt principalele. big grin

| sasha a răspuns:

"pungutza cu 2 bani" gen: de a le lui creanga laughing pai cam pe la 6 ani big grin preferata mea :Xwinking

| Marcelino a răspuns:

Prima mea carte a fost de aventura, Capitan la 15 ani si am citit-o la 13 ani.

| Madalina1455684 a răspuns:

Am citit Alchimistul la 12 ani[chiar daca este un roman de liceu] si mi-a mai placut foarte foarte mult Mizerabilii care am citit-o la 13 ani.[fiind tot roman pentru cei de 14-15 ani].
Merita sa le citit sunt super drumoase.:X

| livia_twilight a răspuns:

Eu am citit toate cartile din seria amurg. le-am terminat acum cateva luni deci aveam 12 ani.si sunt de dragoste si triller

| virusalbviolet a răspuns:

Mie mi-au placut foarte mult urmatoarele carti :
Aventurile lui Tom Sawyer -aventura
Robin Hood-aventura
Gestapo -actiune

Foarte faine si ai putea sa le citesti si u

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mai mica, m-au impresionat foarte mult seriile "Cronicile din Narnia".
Recent, mi-a placut Corgient la Lb. romana- Ion Minulescu