| fumsipraf a întrebat:

Care e cel mai frumos profil? si ce materii se fac la filo-bilingv,filo simplu,stiinte sociale, stiinte si mate info? funda cel mai bun raspuns am nevoie de ajutor ca nu stiu la ce profil sa ma duc

Răspuns Câştigător
| ComatoseWine a răspuns:

Iti recomand mate-info daca vrei sa stii bine matematica, ador profilul asta, dar am ales stiinte ale naturii.De ce? Pentru ca la stiinte faci de toate si te pregatesti in mai multe domenii. Faptul ca faci si mate si romana si fizica si chimie si biologie este minunat pentru ca te pregatesti la toate si la bac dai si mate si romana si fizica/chimie/biologie la alegere.Cu acestea ai o arie mai larga de domenii in care vei putea profesa.Imi place si stiinte sociale, dar faci multa logica si destul de intens in a 9-alaughing(am o prietena la profilul asta).Si cel mai prost profil este...filologia.Este o prostie pe care o aleg cei care vor sa scape de matematica. Daca faci o comparatie intre notele de la mate-info si notele la filologie vei vedea ca cei mai buni elevi se duc la mate-info.Cu filologia nu faci mare lucru, e buna doar pentru drept pentru ca se face romana multa, in rest e vai de capul ei, nu as fi ales filologia sub nicio forma.Ti-am zis, doar romana se face bine.Si mai dai bacul si la latina straight face.O prostie de "specializare"laughing

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matematică-informatică e cel mai frumos. Acum, depinde şi din ce perspectivă priveşti acest " frumos ".

| LastMimzy a răspuns:

La stiintele naturii in clasa a 9-a se fac 3 ore de fizica, 2 chimie, 4 mate, 4 romana, 1geogra, 1istorie, 1 desen/muzica, 1 logica, 1 informatica, 2 tic, 1 religie, 2 engleza, 2 franceza, 1 sport, 2 bio, 1 dirigentie si 1 optional(de obicei chimie sau fizica)

| fumsipraf explică:

Multumesc de raspunsuri.din pacate pot da funda doar la unul