| Sksxsag a întrebat:

Care e diferenta intre 'a iubi' si a 'tine la cineva'? A tine la cineva, a iubi mai putin, nu? Eu asa vad lucrurile.

5 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
A iubi înseamnă a avea sentimente foarte puternice pentru o persoană căreia îi eşti devotat(ă), pe când a ţine la cineva înseamnă doar să îţi pese de respectivul om, asta neimplicând lucruri prea profunde. A ţine la cineva nu înseamnă a-l iubi mai puţin, ci a avea o anumită limită în ceea ce priveşte nivelul de apropiere.

| Miina a răspuns:

Buna.
Eu cred ca diferenta e ca tii la cineva ca la un frate/sora si iubesti pe cineva.

| Andrei233 a răspuns:

Dumnezeule,ce intrebare! Cati ani ai, prietene, 3? happy

| EpicWIN a răspuns:

Cum a spus si Mirel, "A iubi" este un cuvant destul de mare. "A tine la cineva" inseamna, ca iti place persoana respectiva, Daca s-ar certa cu cineva, tu i-ai lua apararea. Sa vorbesti mult cu acea persoana. etc.

| Mirel_1372 a răspuns:

A iubi e cuvant mare... a tine la cineva te rezumi la putine kesti tii la acel cineva pentru ca asa e el. a iubi inseamna a simpatiza, a admira, a indragi. oricum se simte nu se explica