| DaReZon a întrebat:

Care este arta de a-ti face prieteni? Intreb pentru ca eu nu am prea multi prieteni, dar vreau sa imi fac unii. Imi puteti explica ce trebuie sa fac si daca m-as descrie pe mine cred ca mi-ati putea da sfaturi mai usor. Pai de obicei: sunt serios, ignorant, nepasator, zgarcit (dar nu se vede pe dinafara). Va rog sa imi dati sfaturi si dau si funda pentru un raspuns mai amplu si intelegator happy

5 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Ce bien ar fi sa mergem pe strada, sa vedem o persoana interesanta si sa ne propunem sa devenim cei mai buni prieteni. La inceput nu se pune vorba de prietenie, ci doar de o noua cunostinta, cu timpul relatia evoluand si spre prietenie sau nu.
Intrebarea nu trebuie sa fie cumimi gasesc prieteni, ci "cum pot cunoaste mai multi oameni?"
De regula la scoala intalnesti "n" persoane la fiecare metru patrat, plus ca sunt de o seama cu tien si aveti si ce discuta.
Te poti inscrie in anumite grupuri si sa socializezi cu acele persoane.
Vointa sa ai, si cu timpul apar si prietenii.
bafta!

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu exista arta de a-ti face prieteni, ci doar ˝arta˝ de a cunoaste multi oameni si de ai face sa te placa.

| VladGH a răspuns:

Sfatul meu este sa nu-ti trebuiesca prieteni, unii se folosesc de cuvintul "prietene" doar sa ii fii de folos la timpul potrivit. Fa-ti cunoscuti dar nu prieteni, un prieten poate fi acel ce este de mic linga tine si care este in stare sa se puie in locul tau cind este vorba de vreo primejdie si tu sa poti sa-i raspunzi cu aceiasi moneta. Poti avea doar un prieten dar in rest sunt numai CUNOSCUTI. Tii poti face numai dupa cumm esti tu, daca o sa intri intr-un cerc de tineri si o sa vorbesti cu folos si bine gindit( adica sa nu vorbesti aiurea), vei vedea ca se vor lipi de tine. Daca o sa scuipi doar prostii, te vor lua de un prost. Trebuie sa intelegi glumele daca vrei sa fii respectat.

| aleahimk a răspuns:

Aici ti-ai zis numai defectele x_x Sa zicem ca seriozitatea este buna, dar la momentul potrivit. Incearca sa te schimbi, fii mai vesel, optimist, spontan. Daca esti mai tot timpul serios, cum vrei sa atragi atentia sau sa legi prietenii cu cei din jur? Nu se poate! Zgarcenia... mie una nu prea imi plac astfel de persoane pentru ca cineva ce este zgarcit, nu este si bun la suflet, nu daruieste fara remuscari, din suflet. Fii totusi responsabil pentru ceea ce ai, dar mai da si altora. Vei vedea cat de bine te vei simti dupa ce vei observa zambetul celui caruia i-ai dat ceva. Simtul umorului este o calitate cu care nu ai da gres nicaieri. Tuturor le place un om care emana bucurie, optimism si ofera zambete, incearca sa fii asa.