| bibix_5640 a întrebat:

Care este cel mai penibil cadou primit de ziua voastra?laughing

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Un cadou ar fi penibil daca, deschizandu-l ti-ar fi jena ca sa-l vada si altii, in sensul ca ti s-ar fi daruit ceva care ti-ar fi adus aminte ca ai o deficienta corporala sau o meteahma de care tu nu esti prea mandru(a).
Nu-i bine sa te gandesti ca un cadou ar fi penibil pentru ca, de regula, atunci cand duci un cadou cuiva, inseamna ca-ti pasa de acea persoana si vrei sa marchezi intr-un fel ziua pe care acesta o sarbatoreste.
Desigur ca, nu in toate cazurile persoana in cauza care aduce cadoul, se orienteaza pentru un cadou personalizat, ori din cauza faptului ca nu dispune de fondurile necesare, fie ca, nu-ti cunoaste gustrurile, fie ca face doar un cadou "pro forma", pentru ca poate si el/ea a patit la fel din partea ta.
Nu insusesc ideea unuia din cei ce a raspuns la aceasta intrebare ca, sunt penibile cadourile: pijamale, sosete sau alte lucruri de imbracaminte, pentru ca nu este de loc asa. Cadoul in sine este o atentie, ceva cu semnificatie sufleteasca mai mult si asa trebuie privit. Cartea de povesti spre exemplu, insotita de CD-uri, a fost un cadou mai mult nepotrivit pentru ca, la 12 ani deja aceasta poveste a fost deja citita si rascitita si nu mai suscita un interes, dar in nici un caz nu este un cadou penibil.
Depinde cum privesti problema si cred ca in acest mod trebuie s-o privim pentru ca poate si noi la randul nostru am fost neispirati atunci cand am ales cadouri pentru altii si daca si ei ne-ar cataloga in acest mod stiu ca certitudine ca nu ne-ar cadea de loc bine.
Sa primiti cadouri date cu drag si sa va bucurati de prietenii pe care-i aveti pentru ca, este mai rau sa fii singur si sa nu-ti aduca nimeni nici un fel de cadou si ziua ta sa treaca fara nici o semnificatia pentru altii. Ganditi-va la acest lucru si poate ca veti privi sub alta forma cadourile ce le veti primi in viitor. Eu va doresc doar sa fiti fericiti in fiecare zi din viata voastra.

8 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Niciodata n-am considerat un cadou penibil.Toate mi-au placut si le-am apreciat pentru ca stiu ca au fost daruite din inima.

| dulshe a răspuns:

La 13 ani am primit un ursulet de plus de la o matusa:s...sincer nu mai am timp de ursuleti dar in fntongue as fi vrut o bluza care imi placea de mult...pana la urma tot eu mi-am cumparatolaughing

| jani a răspuns:

Cand nu primesti nimic....mai mult de atat ce sa fie mai penibil

| hashe86 a răspuns:

Oh
era mai usor daca intrebai ce cadou de doamne ajuta am primit.
in general am primit tot porcarii, kitchuri: de la pijamale, sosete la cele mai penibile bibelouri. de aceea prefer sa primesc bani, desi nu e un gest foarte frumos, dar macar ii cheltui eu cum cred. mai ales ca sunt si pretentios.
din cate am observat majoritatea romanilor cumpara cadouri doar de dragul de a darui ceva, fara sa personalizeze cadoul respectiv, fara sa tina cont si de persoana caruia ii e adresat.

| Ecaterina a răspuns:

Am primit odata un suvenir de la o amica de care nu aveam nevoie atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ziua mea este pe 5 ianuarie, foarte aproape de Craciun si Revelion. De obicei primesc cadourile pe care le-au primit altii si carora nu le-au placut. happy
Am mai primit odata un ursulet care trebuia sa faca ceva, pers respectiva mi-a spus vezi ca face cumva dar trebuie sa ii pui baterii.
Eu sunt o persoana care atunci cand cumpar un cadou, chiar imi pasa si ma agit, prea mult cateodata, dar sunt multe persoane care cumpara orice, chiar daca nu au nici cea mai mica legatura cu persoana in cauza.
Am mai primit un maldar de CD-uri cand eu nu aveam la ce sa le ascult si pers in cauza stia lucrul asta happy

| Emi_3041 a răspuns:

Un...sutien. De la mama...M-am facut cat un purice cand am vazut laughing

| Ramona_5354 a răspuns:

Pai ...am implinit 12 ani... iar prietena mea cea mai buna... a venit la ziua mea un un cadou mare in mana... eu agitata .il deschid! atnci... vad vad in pachet cartea Capra Cu Trei Iezi laughing). cu tot cu casete laughing