| Daniela_6645 a întrebat:

Care este definitia dragostei din biblie?

3 răspunsuri:
| nicoleee30 a răspuns:

Dragostea in Biblie si in viata de zi cu zi ar trebui sa fie obligatoriu aceeasi. Dragoste nu trebuie sa ai numa fata de familie si prietenii apropiati; dragoste sa ai pentru orice fiinta din lume. Dragostea inseamna sa fii bland, bun, sufletist, sa lasi de la tine, sa-i respecti si sa-i ajuti pe cei din jur cat poti tu de mult. Dragostea inseamna sa-i protejezi, sa-i ierti atunci cand iti gresesc si sa le intorci si celalalt obraz atunci cand te tradeaza! Sa porti dragoste fata de o anumita persoana inseamna sa o iubesti, ingrijesti, respecti si ajuti neconditionat. Sa fi fidel, loial, sa nu minti si sa faci tot posibilul sa nu ranesti sau sa te joci cu sentimentele acelei persoane pentru ca e un lucru oribil. Aceasta e dragostea din punctul meu de vedere happy

| Aly_9916 a răspuns:

Hmmmmmmm in biblie din cate stim biblia ne vorbeste despre viata lui Iisus apocalipsa si multe altele dar dragostea nu cred ca are o anumita definitie...mai degraba as spune eu este un sentiment pe care noi oameni il simtim pentru o anumita persoana... Pe scurt poate fi descrisa in multe cuvinte depinde de unde privesti: dragoste pentru o persoana dragoste pentru parinti pentru un animal te-ai prins tu

| Daniela_6645 explică:

Acord funda