| Razvankuki10 a întrebat:

Care este diferenta dintre placa video integrata si placa video dedicata?happy Funda happy

1 răspuns:
| TonyAndrey a răspuns:

Diferenta este ca placa integrata este de o anumita dimensiune si face share la ramii PC-ului foarte mult, dar o placa dedicata este mult mai performanta, avand racire activa/pasiva, procesor grafic de foarte buna calitate si Memoria VRAM(video ram) mult mai mare ca si cantitate.Pentru placa dedicata de obicei nu este nevoie de mult share de la memorie