| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre o placa video dedicata si o placa video integrata?

Răspuns Câştigător
| ChristiaNNN a răspuns:

Placa video dedicata este separata de placa de baza, cea integrata e integrata pe placa de baza. Pe cea dedicata o poti inlocui, pe cea integrata nu! De preferat e sa ai placa video dedicata.

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Placa video integrată, este constituită dintr-un cip integrat în placa de bază, care se folosește de memoria RAM extensibilă și de obicei are tehnologie învechită și performanțe slabe.
O placă video dedicată, este placa pe care o montezi fizic pe placa de bază prin intermediul unui slot AGP sau PCI și care are memorie RAM proprie și performanțe net superioare față de același model integrat.

| antonG a răspuns:

Ai dat gresit funda. Raspunsul respectiv nu e corect.

Placa video dedicata presupune existenta unui chipset si a unei memorii special destinate pentru procesarea video. La computerele desktop, în majoritatea cazurilor, placa video este o placă separata care se conectează la placa de bază și poate fi inlocuita. În cazul laptop-urilor consumer, placa video este de obicei corp comun cu placa de baza (și poate fi înlocuită doar cu tot cu placa de bază). Atât în cazul laptopurilor cât și al desktop-urilor există excepții.

Placa video integrata foloseste pentru procesarea video procesorul PC-ului (generatia actuala de Intel-uri au chipset video Intel HD integrat) iar ca memorie de lucru RAM-ul PC-ului.

Unele computere mai performante din ziua de azi au atât placă integrată cât și placă dedicată. Laptop-ul meu de exemplu, Dell XPS L502X, are integrată Intel HD 3000 - chipset integrat în procesor (pe care o folosește de obicei) și nVidia GT 540M 2GB DDR3 dedicată (care intervine doar când e nevoie, în aplicații solicitante gen jocuri, filme, programe de grafică).

Este preferabil să ai placă video dedicată. Cu toate astea, placile integrate moderne (gen Intel HD Graphics din procesoarele Intel i) pot oferi performanțe foarte bune pentru utilizatorul normal (care nu e mare gamer sau grafician PC).

Alte răspunsuri
| buzucan a răspuns:

Un articol care arata clar diferentele dintre o placa video integrata si una dedicata.

| DaCanibal a răspuns:

Poti sa ai cea mai tare placa video, daca ai procesor-ul varza o sa se miste jocurile ca un cur si o sa ai fps mic. Daca ai procesor puternic, de ex un quad core si o placa slabuta gen 256 mb sau 512 mai invechita o sa se miste mai bine un joc anume decat atunci cand ai un dual core si o placa de 1 gb ^^ procesorul face mai toata treaba in general.

Alte răspunsuri