| g3orge a întrebat:

Care este diferenta intre a inchide calculatorul si a-l da pe hibernate in afara de faptul ca atunci cand il dai pe hibernate.cand il deschizi nu se inchide nimic?
Am inteles ca atunci cand este pe hibernare comsuma mai putin curent,si faza e ca atunci cand l-am dat pe hibernare l-am si scos din ptriza,apoi cand l-am deschis nu mi s-a inchis nimic,si nu l-am inchis si olam reaprins,l-am reaprins abia a doua zi, deci..., e cam la fel?
dau fundawinking

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Standby
(datele sunt pastrate in RAM)
-daca il scoti din priza, o sa pierzi ce faceai(RAM-ul are nevoie de curent ca sa "tina minte")
+isi revine cel mai rapid din starea asta
+programele nu sunt inchise

Hibernate
(datele din RAM sunt salvate pe hard-disk)
+poti sa-l scoti din priza(hard-ul nu are nevoie de curent ca sa "tina minte")
-isi revine putin mai greu decat standby
+isi revine mai repede decat shutdown
+programele nu sunt inchise

Shutdown
(datele sunt salvate si programele inchise)
-programele sunt inchise
-isi revine mai greu decat standby si hibernate
+poti sa-l scoti din priza

| ProSys a răspuns:

Salut!
Daca folosesti optiunea Hibernate, datele necesare revenirii PC-ului pe modul normal nu se vor salva in memoria RAM precum in cazul optiunii Stand By.In concluzie, daca parasesti calculatorul pentru mai mult timp si nu stii cand te vei intoarce foloseste aceasta optiune. Daca inchiderea se face pentru o durata scurta ( cina, de exemplu ) foloseste Stand By.
Bafta! happy

| ProSys a răspuns:

Am uitat sa precizez ca daca folosesti optiunea Hibernate datele se vor salva direct pe harddisk iar timpul necesar revenirii in modul normal va fi mai mare.
Numai bine!