| Alecssa a întrebat:

Care este morala povestii? Puteti explica pe larg la ce se refera? "Un om asculta povestile spuse de un întelept vestit si vedea ca erau talmacite când într-un fel, când într-altul. S-a plâns: La ce bun sa mai spui povesti?
Povestitorul i-a raspuns:
- Dar tocmai de asta sunt atât de pretioase! Ce însemnatate ai da tu unei cesti pe care n-ai putea s-o umpli decât cu apa, ori unei farfurii din care n-ai putea mânca decât carne? si înca ceva: în ceasca si în farfurie nu încape oricât. Ce sa spunem atunci despre limba, care pare sa ne daruiasca o hrana mult mai bogata si mai îmbelsugata?
A tacut o clipa, apoi a adaugat:
- Întrebarea care se pune nu este: "Care e tâlcul povestii? În câte feluri o pot întelege? O pot talmaci într-un sigur fel?" Întrebarea suna astfel: "Omul caruia îi spun povestea va învata din ceea ce îi spun?"
Mentionez ca nu este pentru scoala.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| NeimaginabilA a răspuns:

"Omul caruia îi spun povestea va învata din ceea ce îi spun?"
Spunem povesti pentru a ajuta alti oameni ca sa nu faca greselile facute de noi, intodeauna vo fii neinteligenti care vor intelege gresit, dar daca acea poveste schimba viata unui om, atunci cuvintele n-au fost spuse in zadar.
Apropo, aceste intrebari sunt la categoria filozofie.