| FreshMenthol95 a întrebat:

Care este prima carte tiparita in romania? nu gasesc pe net si are nevoie sora mea.

1 răspuns:
| Rihannax a răspuns:

Liturghierul lui Macarie, tipărit în 1508.
[Liturghier slavonesc] / [tipărit de] Macarie. – (Târgovişte : Macarie, 1508). – [128]f.; 22x15 cm, 15R (14, 5x10 cm)
* Cuprinde trei frontispicii cu ornamente împletite, unul reprodus de trei ori, altul de două ori şi al treilea cu stema Ţării Româneşti.
* Citat în: Bianu, Ioan; Hodoş, Nerva; Simonescu, Dan -- Bibliografia românească veche : 1508-1830. – 4 vol. – Bucureşti, 1903-1944, vol.I. 1
* Incipit: „A întru Sfinţi Părintelui nostru archiepiscop al Cesariei şi Capadociei Vasilie cel mare, povăţuire către preot despre Dumnedeiasca slujbă şi despre grijire".
* În 1980, Doina Braicu şi Victor Bunea scriau în Cartea Veche Românească din secolele XVI-XVII în colecţiile Arhiepiscopiei Sibiului faptul că pe teritoriul românesc s-au păstrat doar cinci exemplare din acest liturghier.