| SecretSmile a întrebat:

Care este rolul marcilor lexico-gramaticale ale eului liric? happy

2 răspunsuri:
| Pufosibila a răspuns:

Eul liric este vocea autorului în operele aparținând genului liric și poate fi identificat la nivelul mărcilor lexico-gramaticale: verbe și pronume/adjective pronominale la persoana I sau a II-a (eu, mi, imi, mea, cant, vreau etc). Chiar și interjecțiile pot fi mărci ale eului liric. Puteai sa cauti si pe net. Acolo le gaseai pe toate happy

| SecretSmile explică (pentru Pufosibila):

Am intrebat care e rolul lor, nu care sunt happy