| AnemonaP a întrebat:

Care sunt toate domeniile stiintei? Funda+vot

4 răspunsuri:
| cupydo0n a răspuns:

Mai amuzat cu intrebarea asta de dimineata. Probabil pana diseara acesta intrebare va mai fi pusa de cateva ori si asta pentru ca pe Ask intrebarea zilei este :
ce domeniu al științei este cel mai interesant?
De asta ai pus intrebarea asta. Am dreptate?
Aici ai tot ce vrei sa stii despre stiinta : http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tiin%C8%9B%C4%83

O zi buna.

| AnemonaP explică (pentru cupydo0n):

Si tu cu raspunsul tau.,, M-ai" forma corecta, invata romana.

| cupydo0n a răspuns (pentru AnemonaP):

laughing Bine ca stii limba romana, dar sa cauti pe google domeniile stiintei nu stii. Mai' uimit cu intelectualitate ta.
Si ca sa stii ce sa raspunzi pe ask si sa nu te faci de ras astea sunt domeniile stiintei :
Stiinta se imparte in 3 mari categorii :
1. Stiintele naturale care au ca obiect de studiu natura si care se ocupa de urmatoarele subdomenii
a. Astronomie
b. Biologie
c. Chimie
d. Fizica
e. Stiintele pamantului

2. Stiintele sociale care studiaza aspectele umane ale lumii si care se ocupa de urmatoarele subdomenii :
a. Antropologie
b. Economie
c. Educatie
d. Istorie
e. Lingvistica
f. Management
g. Stiinte politice
h. Psihologie
i. Sociologie

3. Stiintele formale care se ocupa de urmatoarele subdomenii:
a. Informatica
b. Logica
c. Matematica
d. Limbaje formale si automate
e. Metodologie
f. Model stiintific
g. Standarde

Uitand primul raspuns sper ca am putut ajuta si iti doresc o zi buna.

| Ionut_Iacob_1997 a răspuns:

Principale domenii ale științelor naturale sunt incluse în astronomie, biologie, chimie, fizică și grupul științelor Pământului (din care face parte geografia). Funda si vot?