| anonim_4396 a întrebat:

Cu sau impotriva stiintei?

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nici "cu", nici "împotriva". Împreună cu stiinta.happy

| ania a răspuns:

Eu sunt de acord cu ce a spus Newton, stiința gandeste gandurile lui Dumnezeu după El.

| Mayhem666 a răspuns:

De ce as fi impotriva a ceva ce ne ajuta sa avansam tehnologic ca si specie?

| halogen001 a răspuns:

Religia e incompatibila cu stiinta, pentru ca e poveste primitiva, fantezista, puerila si absurda.

| halogen001 a răspuns:

Are cine sa se ocupe de experimente stiintifice. Mie mi-a trecut vremea.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Sau poate ca nu, nu se stie pe viitor daca se va descoperii leacul anti-imbatranire.
Cand se va descoperii, acest mariciucdenis44 sa nu care cumva sa beneficieze de el, caci pentru el Stiinta e al Dracu.

| halogen001 a răspuns:

Trebuie sa ma duc, n-am ce face fie ca vreau fie ca nu vreau. Toata lumea merge. Fantezia si povestile nu tin cont de realitate si acolo poti trai viata vesnica imaginara.

| CostinAlamariu a răspuns:

E ca si cum ai întreba
"Cu sau împotriva șurubelniței?"

Știința e un instrument și nimic mai mult. Oamenii care văd știinta ca pe ceva mai mult decat un simplu instrument care te ajuta să studiezi mecanismele lumii naturale au o problema grava la etajul superior.

Așadar, ar fi penibil să spui ca ești cu sau împotriva unui instrument.
Folosesc o șurubelniță atunci când am nevoie de ea. Când am nevoie de altea unealtă folosesc altă unealtă. Așa e și cu știința. Când e locul ei o folosești și după o pui înapoi la loc până o să ai nevoie data viitoare de ea.

| cristi202 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Un răspuns înțelept.

| CIaudiu a răspuns:

Cu stiinta pana la moarte!

| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

Giovanii e Meme10Memu, sa știi.

| Meme10Meme a răspuns:

Ești Meme10Memu rolling on the floor

| Theo94 a răspuns:

Cu/pro stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu stiinta, care vine de la cu minte, si asta ma face un baiat cuminte. Și asta îmi dă putere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a zis ceva de moarte?
De asta nu iubesti tu stiinta, ca ti-e frica de moarte?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu toţii murim. Scopul nu e să trăim veşnic, ci să lăsăm în urmă ceva nemuritor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nemurirea, a trai vesnic in amintirea celor vii. Vrei sa iti rumeg?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cine studiaza in paralel cu stiinta stie, cine nu, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici nu am schimbat câteva cuvinte si zici ca nu stiu mai nimic?
Stiu mai multe decat crezi tu, dar prefer sa tac sa pastrez argumente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu sunt ateu.
Mai citeste-ma inainte sa ma caracterizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateu necredincios e pleonasm.
Mai treci pe la scoala.

| chuckmanson a răspuns:

Dacă nu va place știința duceți-vă înapoi în peșteră!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Pentru stiinta, dar aceasta optiune este cu discernamant, ca nu cumva sa Il inlocuim pe Dumnezeu cu stiinta, ceea ce ar insemna o idolatrie! Daca stiinta spune ca nu exista Dumnezeu, atunci este o stiinta mincinoasa de care nu trebuie sa ascultam!