| danaalexa a întrebat:

Care vi se pare varsta potrivita pentru o fata pentru inceperea vietii sexuale?

am o problema mi-e frica ca atunci cand voi intra la liceu sa nu fie puse probleme de genu ai inceput sau nu, daca nu esti fraier, daca da esti pitzi. Fetele care o fac pe la 15 ani sincer nu pica de fraiere?
eu cunosc un caz cu 2 fete in clasa a9a insarcinate si mie se pare:O
Va rog mult am nevoie de o parere multumesc.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, varsta minima este 17 ani si jumatate. Din punct de vedere legal si moral, minim 18. Nu inteleg teama ta, doar n-o sa te intrebe nimeni daca ti-ai inceput sau nu viata sexuala si daca te intreaba vreun nesimtit, nu ai nici o obligatie sa-i si raspunzi.

| Ramonaaaa a răspuns:

Cel mai bine este sa incepi la varsta de 18-19 ani.Atunci esti pregatita atat din punct de vedere fizic cat si emotional.

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Pe la 17 -18 ani este bine sa iti incepi viata sexuala.Si tocmai ca tu nu ai de ce sa fi fraiera daca nu ti-ai inceput-o tocmai cu asta trebuie sa te mandresti.:*

| lilboutique a răspuns:

Nu e bine ca o fata sa inceapa inainte de 17 ani. Pana la urma e treaba ta cand o faci, cu cine, cand. Nu ar trebui sa le pese celorlaltiwinking eu am 15 ani si deocamdata nu m-am ivit de problema astabig grin

| tremurici a răspuns:

Nu exista o varsta exacta. dar sunt sigur ca nu raspunsul asta il vreihee hee. sa zice un 17 anihappymai repede nu e bine...cum ai zis tu... pica de fraiere. fa-o cu baiatul potrivitwinkingeu sunt baiat si probabil nu o sa zic acelasi lucru prietenei mele.sti cum e un baiat pe la 16 anihee hee

| Gipsy a răspuns:

Mie mi se pare ceva prostesc sa iti incepi viata sexuala cat mai devreme.si eu am o verisoara care si-a inceput viata sexuala cand a inceput clasa a 10.Si ea cam est "catea".laughing

Nu cred ca o sa fii luata drep "fraiera daca nu faci, sau de pitsi daca faci.

Sfatu` meu este sa nu`ti incepi viata sexuala doar ca tie frica de ce va spune lumea de la liceU!

Pa, te pup.

| zorialbi a răspuns:

Cel mai potrivit este dupa ce casatoresti, asa vei stii sigur ca cel de langa tine te iubeste cu adevarat si e in stare sa te astepte, asa nu-ti vei pune problema unei sarcini nedorite si asa este corect din punct de vedere moral. Dar in zilele noastre importanta familiei a scazut, iar tinerii isi incep viata sexuala pentru placere, fara sa vrea sa-si asume vreo responsabilitate. Si totusi, ar trebui sa ne gandim ca relatiile trupesti au fost lasate de Dumnezeu pentru nastere de prunci, in cadrul familiei. De aceea si este atat de importanta Taina Cununiei.

| honestlyidc a răspuns:

Eu nu consider chestiunea asta o problema.Sunt la liceu si sincer nimeni nu pune problema de "pitzi" sau "c***a" numai daca nu ai vreo 10 la bord. Da' si daca ai 10 si esti cu cap poate lumea sa te creada inca virgina.So it all depends on you!
Din punct de vedere medical cam 17 ani ar fi varsta. Dar eu as zice sa o faci oricand te simti tu pregatitabig grin O viata ai!
xoxo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu este nici o varsta potrivita pentru a iti incepe viata sexuala, o faci atunci cand consideri tu ca esti pregatita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cel mai important este ca atunci cand ti-ai inceput viata sexuala, sa fie din proprie initiavita, din dorinta ta de a cunoaste si a experimenta aceasta latura a vietii. Insa daca te simti constransa in vreun fel sau altul (de ex. de colegii de la liceu de care crezi ca ti-ar fi rusine, sau de un "iubit" care te preseaza intr-una sau te aminenta ca te paraseste iar tu esti innebunita dupa el... ca asa se intampla in adolescenta) nu are rost sa faci pasul acesta. Cand ai sa fii pregatita ai sa stii, ai sa simti. FIi sigura de asta!
P. S. Nu este nicio rusine daca esti virgina la 15, 16, 17, 20 de ani... Din contra, inseamna ca esti suficient de sigura pe tine si ai o personalitate puternica!winking
Mult succes in continuare si bafta la liceu. Este cea mai frumoasa perioada a vietii tale! :*

| Bb_3388 a răspuns:

Consider ca nu este nici o anumita varsta pentru a incepe viata sexuala. Totul tine de tine, cand esti tu pregatita.happy