| Julyett a întrebat:

Hei ce parere aveti? Care ar fi varsta potrivita la care sa iti incepi viata sexuala? Eu acum am 18 ani fara 2 luni dar viata sexuala mi-am inceput o cand aveam17 ani si5 luni -sunt cu prietenul meu de 2 ani si 3 luni si am fost pregatita pentru asta. Acum ma simt altfel, mai matura mai sigura pe mine.voi ce parere aveti in leg cu varsta si inceperea vietii sexuale?

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare cu educația sa la acest capitol.
Atunci când te simți pregătit/ă să faci pasul, și obligatoriu major/ă.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Recomandat ar fi sa o incepi du pa 18 ani dar fiecare si o incepe cand se crede pregatit

| Roxana121 a răspuns:

Salut Julyett! Vreau sa-ti spun ca cum la fiecare om viata e diferita, in asa fel si relatia sexuala e diferita. Este normal si corect sa-ti incepi viata sexuala dupa majorat-trecind virsta de 18 ani.Atunci ai alt mentalitet, gindesti altfel, poti lua decizii bune.Dar din pacate in zielele noastre fetele nu au rabdare sa-si inceapa viata sexuala si o fac cu primul intilnit, ceia ce este o mare greseala. Ce idei poti avea la 15-16 ani? habar na-i ce-i ala penis, sau ce trebuie sa faci in timpu sexului, iar apoi apar intrebari aici:e posibil sa fiu insarcinata? e posibil nu stiu ce? Odata ce ti-a mincat pasarica e posibil orice.Deci sfatuiesc toate dominisoare care mai sunt domnisoare si citesc acest mesaj : sa nu se grabeasca cu inceperea vetii sexuale, mai itnii de toate sa fie informate despre tot ce tine sex, si sarcina in deosebi, despre bolile sexual transmisibile, etc. Fiti mindre ca sunteti domnisoare si nu va topiti la primul compliment facut.

| andr33utza12 a răspuns (pentru Roxana121):

Da asa e. unele se grabesc insa eu cred ca marea majoritate sunt constranse de EL ca le promit marea cu sarea. mai bine sa fie fiecare cu capul pe umeri si sa isi puna interesele lor nu ale lui..pacat ca unele nu isi dau seama!

Răspuns utilizator avertizat
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Părerea mea este că fiecare îşi începe viaţa sexuală când simte că e pregătit. Totuşi, consider că e mai inficat să fii major, dar fiecare are o concepţie de viaţă diferită.
Pa-pa.

| LoveAgain a răspuns:

Parerea mea este ca nimeni nu poate sa spuna cand sa iti incepi viata sexuala sau care este varsta potrivita sau standart. Ce-i drept se vorbeste mult despre varsta la care ar trebui sa se inceapa dar ceea ce vreau sa-ti spun este ca fiecare decide pentru el/ea. Si daca cineva si-o incepe la o anumita varsta nimeni nu are nici dreptul nici de ce sa comenteze de cand isi incepe cineva viata sexuala pentru ca fiecare are propriile motive pentru care si-o incepe. Pana si cele care si-o incep la 14 ani nu inseamna ca repede is curve. asa a fost sa fie; de ce? numai ele stiu sau eventual Cel de Sus. Trebuie sa mai incetam oleaca sa judeam de ce isi incepe viata sexuala si de ce nu. Nu te mai ingrijora ca am inceput-o la 17 sau 15. Tot fata esti si atunci ai acum si ca vai este dezvoltata fizic si psihic doar la 18 ani si ca atunci poti sa ti-o incepi este o prostie. Sunt atatea persoane mai tinere mult mai mature decat alte mai in varsta sincer. Cel putin asta este parerea mea. Acum tu faci ce vrei si cum consideri ca este mai bine, insa nu mai lua asa mult in considerare de ce se spune si ce se crede. Tu ia de peste tot doar ce-i bun. Si fiecare va avea propriile pareri in vederea inceperii vietii sexuale. dar fiecare trebuie sa creada ce vrea si cum vrea in legatura cu asta... Fiecare se dezvolta diferit si este diferit ca structura si tot asa ca. Nu te mai necaji atat sa afli varsta ca nu exista. Decat varsta de forma sau de aparenta. Deci vezi alege doar ce-i bun

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Mie mi se pare foarte ok! Și eu mi-am început-o la 17 ani. Și sunt cu el de 2 ani și 6 luni. E normală vârsta, mai ales că ai atât timp cu el.

| neutrino a răspuns:

Felicitari, ti-ai facut si planuri de viitor?

| Emilian65 a răspuns:

Varsta potrivita pentru inceperea vietii sexuale este atunci cand te simti pregatita pentru a face sex.

| Exilee a răspuns:

Ai devenit femeie. Felicitari! Trist ca n-ai putut sa profiti de copilarie la maximum si te-ai grabit in legatura cu ''startul'' vietii sexuale.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Atunci cand te simti (si esti) pregatita din toate punctele de vedere: ceva maturitate, sa fii sigura de acset pas, sa ai o relatie stabila cu cineva despre care esti convinsa ca te iubeste. Nu cred ca toate astea sunt posibile inaintea varstei de 17 -18 ani(poate chiar nici atunci). Un lucru e sigur: trebuie sa te documentezi despre acest subiect inainte,sa te protejezi si sa nu te lasi pacalita de motivele pe care uneori baietii le invoca pentru a evita folosirea prezervativului (de exemplu),sa stii ce schimbari va avea corpului tau,etc. E un intreg "proces" (chiar daca suna prea superficial, prea exact) pe care daca il faci cum trebuie ai toate sansele din lume sa te bucuri de ale sale avantaje. Sexul, dupa parerea mea, e o arta. Si ca orice arta e in egala parte inteleasa de unii, si mai putin de altii.

| Violente a răspuns:

Din debutul varstei de 17 ani organismul feminin este pregătit pentru un contact sexual, ginecologii spun că între 16-17 ani, pe acolo. Faptul că "nu ai voie pana nu devii majoră" e chestie de bun simț dar impune niciun risc dacă o faci mai devreme de 18 ani, bineînțeles NU cu mult mai devreme.

| xCrazyGirl a răspuns:

Din cate am auzit, la 17-18

| Uza a răspuns:

Eu sunt de parere ca ti-ai inceput viata sexuala in "floarea varstei" ca sa zic asa pentru ca la 17-18 ani trairile sunt mult mai intense, dragostea este pura si fara grjiji(doar niste griji specifice varstei, cred ca sti ce vreau sa zichee hee ). Ti-ai inceput viata intima la o varsta foarte buna dupa parerea mea, nu e obligatoriu sa fi majora, cum zic uniihee hee poate din invidietongue dar la 17 ani eu cred ca e foarte bine si totodata foarte frumos.
Dupa 17 ani cred ca e bine sa iti incepi viata sexuala, asta daca te simti pregatit, sub 17... inca esti copilandru/a happy