| Adyy5 a întrebat:

Cât ar trebui sa învăț atât la romana cat si la matematica zilnic pentru a lua un 8.50 in Evaluarea Nationala?
Pe ce lecții ar trebui sa ma axez?

5 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Uită-te la subiectele din anii trecuți și vei vedea care sunt tipurile de exerciții și înveți din ele happy

| DiyanAndorea a răspuns:

Hmm depinde ce note iei la simulare. Eu am avut note mici la simulare 6 si 7 cam asa, iar in examen am avut 8 si 9. La matematica te axezi, normal, pe formule si pe exercitii pe care trebuie sa le pui in practica. La geometrie cu cat lucrezi mai mult, cu atat vei vedea mai usor formele acelea in spatiu. De asemenea, la subiectul 1, care pare a fi cel mai usor, trebuie sa fii foarte atenta pentru ca se greseste la graficul acela de exemplu. Dar nici prea atenta, asa cum am fost eu, de am dat cu presupusul la greu si am gresit la primul subiect laughing)
La romana trebuie sa urmaresti programa. Acum, nu am de unde sa stiu ce gen va pica. Acum doi ani de exemplu a picat liricul si a fost foarte usor. Am impresia ca si anul trecut a fost tot asa simplu. Fa ex de gramatica si citeste cat poti tu de mult, ca sa iti dai seama de profunzimea scriitorului. De exemplu la exercitiile in care trebuie sa explici o secventa:incepi de la lucrurile cele mai evidente, pana la cele de pe fundul lacului ca sa zic asa. De obicei incepi de la cine scrie, cum scrie, de ce scrie. Ce vrea sa transmita si prin ce mijloace transmite acele ganduri. La ultimul subiect, te sfatuiesc sa nu inveti eseurile pe de rost. Invata scheletul si dupa completezi cu ce iti mai cere.
Nu trebuie sa fii stresata. Sunt sigura ca vei fi ok.
Sper ca te-am ajutata. Multa bafta!

| SamuraiOkami a răspuns:

Eu am luat in jur de 8 fara sa invat mare lucru. Iti recomand sa fii atent la ore pentru ca din clasa inveti cel mai mult.
Cel mai bine e sa faci modele de evaluare, daca nu stii ceva, cauti lectia respectiva si continui sa rezolvi. Daca faci vreo 20 de modele la romana si 20 la matematica nu ai cum sa iei sub 8.50
Multa bafta

| ingerasul1612 a răspuns:

Buna! Eu am dat evaluarea anul acesta si am luat note pot spune ca mari (9, 75 romana si 10 mate). Eu nu am lucrat in plus din propria initiativa decat in saptamana de dinaintea examenului, in rest am mers la meditatii la romana o data la doua saptamani si atat. Noi faceam si foarte multe modele la clasa, dar eu sincer cred ca anul asta vor da un examen greu spre foarte greu ptc in ultimii doi ani au dat foarte usor la ambele materii. Eu zic ca tu consideri cam ce si cat ar trebui sa inveti ptc numai tu stii la ce ai lipsuri si la ce te pricepi. Iti urez multa bafta la examen!

| Iasi_DiplomeScolare_1970 a răspuns:

La mate lucreaza cele 80 de teste din Culegerea de Evaluare Nationala 2018. Suplimentar, te poti uita pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica. Sunt peste 500 de probleme rezolvate explicit!

Succes!