| BuBuLyNa a întrebat:

Cate ore este indicat sa asculti muzica la casti? Dau fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Eu una pot sa zic ca sunt dependenta de casstibig grin, dar indicat ar fi 2- oremax la volum mai mare. iar la volum mediu/mic oricat vrei. nu afecteaza daca asculti la volum mic, oricum imbina-le pe am2big grin!`

8 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Pai nu prea e indicat sa asculti muzica la casti...Insa asta e, si eu ascult foarte mult timp la casti, mai ales cand nu sunt acasa.Incearca sa nu depasesti o ora-doua si daca poti asculta doar la una si muta casca din cand in cand de la o ureche la alta.

| daii a răspuns:

Sincer nu stiu.Eu ascult aproape 24/24.stiu ca radiatiile acelea fac rau, dar acum asta e.Nu cred ca e un timp anume.

by daiiwinking

| daniDeeDee a răspuns:

Ntre 2, 5 şi 10 milioane de persoane riscă să îşi piardă auzul în cinci ani pentru că ascultă mai mult de o oră pe zi muzică la căşti, la volum ridicat, arată un raport privind răspândirea playerelor personale printre tineri.

Cercetările arată că 5-10% dintre utilizatorii de playere îşi pierd ireversibil auzul din cauza folosirii frecvente a acestor aparate la volum ridicat. Potrivit raportului CE, utilizatorii de playere ascultă săptămânal peste cinci ore de muzică la volum ridicat, mai mare de 89 de decibeli, adică mult mai mult decât nivelul de zgomot permis la locul de muncă. Cei mai expuşi la risc sunt tinerii şi copiii.

În România, din ce în ce mai multe persoane se prezintă la medic cu traume sonore acute, din cauza faptului că ascultă muzică la căşti cu nivelul sonor dat la maximum, susţin specialiştii în ORL.

"În ultima perioadă, ne-am confruntat destul de des cu astfel de traume sonore, cauzate nu doar de ascultatul muzicii la căşti, ci şi de boxele cu un nivel sonor foarte mare din discoteci", a precizat medicul primar ORL Codruţ Sarafoleanu.

Potrivit lui Sarafoleanu, dacă nivelul sonor din căşti nu este foarte mare, persoanele care ascultă muzică în acest mod nu sunt predispuse la riscul de a avea probleme cu auzul. În schimb, dacă muzica este ascultată foarte tare, efectele negative pot apărea în câţiva ani de zile şi pot duce la pierderea auzului.

CE intenţionează să ia măsuri pentru prevenirea acestei situaţii, urmând ca, la începutul anului 2009, să organizeze seminarii cu reprezentanţii industriei de profil, medicii şi consumatorii.

În ultimii ani, vânzările de playere audio personale au crescut spectaculos, mai ales vânzările de playere MP3. În general, în UE se estimează că aproximativ 50 până la 100 de milioane de persoane ascultă zilnic muzică la playere portabile. În ultimii patru ani, au fost estimate vânzări de 184–246 milioane de dispozitive audio portabile şi 124–165 milioane de playere MP3.

| costyn162 a răspuns:

Temerile tale sunt foarte intemeiate. Intr-adevar nu este deloc sanatos sa asculti muzica in casti foarte mult timp. Dar cred ca sunt foarte putini cei care asculta asta. Eu unul, seara sau cu catile in urechi vreo 5-6 ore consecutiv.

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Mersi multkiss!

| alina_1192 a răspuns:

Nu e indicat sa asculti nici macar o ora pe zi. Cunosc un caz in care respectivul asculta toata ziua muzica in casti si nu mai aude cu o ureche...mare grija daca asculti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1, 2 ore la volum moderat.
DAca faci mai mult vei avea deficiente de auzi
1, 2 [in cazul in care asculti zilnicon the phone

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer habar nu am cat este indicat... dar eu una ascult zilnikbig grinbig grinbig grin