| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cati bani se ia acum pe aur? Ca de exemplu daca iei de 500 lei cati bani primesti daca il vinzi?

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pretul aurului cotat de bnr este azi 280 lei / gram

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Serios ca nu poti sa faci acest calcul simplu?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Care parte nu ai inteles din 280 lei / gram? Efectiv nu stiu ce sa iti explic mai departe ca mai clar de atat nu pot

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu cred ca exista lingou de aur de 1g
cred ca cel mai mic e de 10g sau 50g, nu stiu sigur.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Dude, serios.
Nu mai pune atatea intrebari stupide.
Invata si tu sa te descurci in viata. Sa faci o adunare, sa iti speli prosoapele. Ca pari barbat in toata firea.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

L-ai legat de mâini și de picioare dacă i-ai spus să nu mai pună întrebări stupide. Ăsta este singurul tip de întrebări pe care știe să le pună

"UmbraDeVulpe a întrebat:
Am fost azi la oftalmolog iar la sfarsit a spus ca am nu stiu ce la ochiul stang, dar nu mai stiu ce. Oare stiti voi despre ce e vorba? Si daca da, cum sa scap de acea problema?"

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

Pentru ce sa cumperi aur de 500 de lei numai ca sa-l vinzi dupa aceea la jumate de pret? Ce afacere e asta?

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Mor, omul a gasit oferta "aur la 500 lei" si intreaba ce profit va face cand il va vinde.

| Hyperion7 a răspuns:

Primești 1,78 g aur (aproximativ) cum zicea și Gnomzi

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Atunci da un rinichi la bătaielaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Gnomzy a răspuns:

Salut,

Păi dacă un gram este 280 lei, și tu iei de 500 de lei, vei primi 1.78 grame aur, împarți cei 500 lei la prețul actual al aurului.

500 lei / 280 lei ≈ 1, 78

Răspuns utilizator avertizat
| Gnomzy a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cursul BNR este cursul oficial. Dacă îl cumperi fizic spre exemplu, la cursul ăsta, și de 500 lei, iei 1.78 grame de aur

Răspuns utilizator avertizat