| Mirela a întrebat:

Ce as putea face pentru a-mi trece herpesul? merci, fundita:*

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Aciclovir crema este un unguent special antiherpetic.

9 răspunsuri:
| rater1994 a răspuns:

Este crema speciala pentru asa ceva du-te la farmacie ca-ti zic aia ce trebuie

| GigglesToDay a răspuns:

Sa ast

| 4l3x a răspuns:

Recomandari in cazul aparitiei herpesului

Repaos fizic de 1-2 zile mai ales la cei cu imunitate scazuta, la cei aflati in convalescenta dupa alte boli, la cei bolnavi sau la copii.

Alimentatia va fi formata din cat mai multe legme si fructe proaspete, in special cele bogate in vitaminele A, C si E. In primele zile de boala sunt excluse alimentele care contin grasimi caci ele grabesc aparitia eruptiei.

Fumatul este exclus pe toata durata puseului eruptiv.

Se beau infuzii din plante medicinale (urzica, patlagina ingusta, revent etc). Infuziile se fac cu o lingurita planta la o cana cu apa. Se beau doua cani pe zi, incet, inghititura cu inghititura. Se mai recomanda infuzii de amestecuri de plante, doua cani pe zi: radacina de stejar, musetel, salvie si sulfina in parti egale sau urzica, rozmarin, patlagina si fumarica in parti egale.

Tinctura de galbenele, 20 picaturi, de trei ori pe zi.

Se unge locul de aparitie al herpesului cu alifie de galbenele, alifie de roinita, alifie de propolis sau ulei de sovarf.

Se pun comprese si tamponari cu decoct de brusture sau infuzie de musetel. Se mai recomanda comprese cu argila rece.

In cazul herpesului localizat la buze, se poate unge locul afectat cu albus de ou batut spuma (de trei pana la sapte ori pe zi).

In cazul herpesului genital se fac spalaturi cu frunze de nuc sau cu pelin si tamponari de mai multe ori pe zi cu suc de lamaie sau otet de mere si miere.

Pentru a-i feri pe cei din jur de imbolnavirea cu herpes trebuie remarcat faptul ca veziculele herpetice contin mari cantitati de virus, care supravietuiesc panala 7 zile si ele pot fi transmise prin saliva.

Virusul poate afecta mai ales persoanele cu afectiuni concomitente, cu sistem imunitar slabit, gravide, copii mici cu probleme de sanatate, rahitici, distrofici, convalescenti, etc... fundita? puppy dog eyes

| Waffle_6155 a răspuns:

"aciclovir" de la ozone. cel mai bun. 2 pastile pe zi din ziua in care simti ca ti-a aparut herpesul si trece imediat.

| missdeny a răspuns:

Se poate vindeca daca pui niste pasta de dinti.
S-au il inmoi in zeama de lamaie sau bagi mana in otet si pui la herpes. Sper ca ti-am fost de folos.
Plizz Funda

| Calinuz a răspuns:

Pai stiu un lec babesc, iti pui bicarbonat de sodiu

| lavi_3436 a răspuns:

Plasture

| CelCeReuseste a răspuns:

Pei e simplu. Pune pe o bucata de vata putin spirt si tinel pe herpes 1 minut dupa care ia plasturele herpetic si liestel pe herpes.winking

| icusun a răspuns:

Pai lasi asa si iti trece in doua saptamana - 3 saptamana cred. Ca asa a avut si un coleg de-al mau si i-a trecut parca in 3 saptamana. Daca nu uitate la reclamele de la televizor si apare la un moment dat o reclama cu o crema anti herpes.