| cristina_3030 a întrebat:

Bunakiss, am si eu nevoie de niste sfaturi de la voi:nu stiu cum sa imi coving parintii sa ma lase sa fumez, am 18 ani jumate si tot nu ma lasasad, imi spun ca nu sunt bune, dar este viata mea nu a lor.Nu stiu ce sa le mai spun ca sa ii conving pentru ca m-am saturat sa fumez mereu pe ascuns ca sa nu ma prinda ai meisad. Ce as putea face ca sa ii conving sa ma lase sa fumez? chiar am nevoie de sfaturi, va roglove struck

6 răspunsuri:
| kattya96 a răspuns:

Pey poate ca e mai bine asa. Incep sa cred ca parintii cand spun un lucru mereu au dreptate desi nu prea imi convine. Sa stii ca nu o sa-i faci sa inteleaga niciodata. Ei nu ar suporta sa o vada pe fata lor cat de mare ar fi ca fumeaza. Nici eu nu as suporta, fumeaza pe ascuns cum vrei dar dependenta asta e o boala care imi face scarba ( scuze de expresie). Insa ma bucur ca parintii tai sunt protectori cu tine. Poate e mai bine ca nu te lasa. Asa o sa le lasi incet, incet daca vezi ca viata e un calvar din cauza ei. Dar oricum e prea tarziu.
Eu nu suport tigarile de asta nu te incurajez, insa am vrut sa-mi spun off-ul rolling on the floor

| FucktheSystem a răspuns:

Ai 18 ani, nu trebuie să-i convingi și nu trebuie să te lase. Poți să treci direct cu țigarea în gură pe lângă ei, asta e, nu-ți pot face nimic.
Oricum nu înțeleg de ce nu te-ar lăsa, pe mine și acum dacă ar afla că fumez m-ar lăsa la 18 ani nici nu s-ar pune problema.

| stweety10 a răspuns:

Deci sa ii faci sa accepte asta, nu vei reusi niciodata. Trebuie sa fi constienta ca nu te lasa pentru ca se gandesc la tine. As putea sa iti zic sa incerci sa te lasi, dar tu sti mult mai bine ca oricine ce e bine pentru tine si ce nu e bine. Asa e, e viata ta si pana la urma esti majora si faci ce vrei cu ea, dar trebuie sa ii intelegi si pe ei. Sa fi sigura ca nu o sa accepte asta asa usor. Dar eu cred ca tu decizi ce faci, si cred ca singura solutie ar fi sa le spui direct ca fumezi, nu sa le ceri voie. Eventual le spui ca nu poti sa te lasi, si cand ai chef sa fumezi, fumezi si cu ei de fata. Asta e singura solutie, sa nu mai fumezi pe ascuns. Si eu fumez si am 18 ani fara 2 luni, mami stie si ma lasa, bineinteles ca nu ii convine dar nu are ce sa imi faca. Si tati nu stie inca, pentru ca imi e rusine sa afle. Si chiar daca ar sti mi-ar fi rusine sa fumez in fata lui. Bafta cu parintii tai, sper ca pana la urma sa accepte si asta.

| House99 a răspuns:

Parintii tai au mare dreptate tigarile chiar nu sunt bune, dar daca tie chiar iti face ''placere'' sa fumezi ei nu au ce sa iti faca si la urma urmei esti majora.Lasate odata prinsa cu tigarea sa vezi ce o sa iti faca si in functie de asta o sa primesti o pedeapsa(ma indoiesc totusi ai 18 ani) sau o sa ti se faca morala, pana la urma o sa iti spuna ca e viata ta si faci ce vrei cu ea.

| SerbanX a răspuns:

Au mare dreptate parintii tai. Fumatul este un viciu si pur si simplu nu e bine sa fumezi. Eu nu am ce sati zic, e viata ta si faci ce vrei cu ea. Dar tine minte un lucru, fumatul POATE UCIDE.

| steve76 a răspuns:

Au dreptate intr-un fel daca fumezi pe banii lor, daca nu, fumeaza pana te lasa de fata cu ei