| MartinPope a întrebat:

Ce conteaza in ce oras faci facultatea de medicina? Nu tot medic iesi de oriunde ai termina-o? Exact aceeasi diploma, exact acelasi salariu. Asa ca, de ce unii prefera sa faca facultatea de exemplu la Bucuresti/Cluj decat sa o faca in orasul natal?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate pentru ca nu au asemenea facultate in orasul natal. Te-ai intrebat si asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu crezi ca una e sa inveti de la niste profesori universitari cu experienta in spitale mari din Romania si sa faci practica in spitale mari din Romania si alta e sa inveti de la medici care trimit primul caz grav la Bucuresti?

| LPCTSTR a răspuns:

Varii motive, de la noi perspective pana la dorinta de trai independenta si de la profesori care au habar de ce se preda pana la oportunitatile care ti se ofera acolo, pare locic, nu?

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Odata cu inceperea facultatii multi tineri vor să se maturizeze mai mult, sa fie independenți, asa ca gasesc asta ca pe o portiță de scăpare, sa plece de la părinți in alt oras pentru a începe facultatea. În general cei care fac asa sunt prea ținuți în scurt de părinți și vor să înceapă sa aiba o viață mai libera.
Pe de altă parte unii vor să experimenteze ceva nou, adică să se mute în alt oras, se gandesc "hmm e fain ar fi sa studiez in Bucuresti".
În plus, gândește-te că sunt putine orașe care au facultăți, cele pe care le stiu eu sunt Timisoara, constanța, Bucuresti si Iasi, probabil si Brasov nu sunt sigur

| MartinPope explică:

Pai si daca inveti mai mult ce rezolvi? Ca tot medic ajungi si asa, si asa.