| deeapirsuletz a întrebat:

Ce credeti ca este mai bine sa ne razbunam sau sa tacem si sa inghitim si so lasam asa gandindune ca poate e mai bine asa? de ce credeti ca e mai bine sa ne razbunam si de ce nu?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici una din variante nu e buna. Cel mai bine e sa ierti, dar sa nu uiti si sa te asiguri ca tu nu vei comite aceleasi nedreptati niciodata. Razbunarea se intoarce intotdeauna impotriva celui care a gandit-o. In viata exista un echilibru, o dreptate intrinseca si fiecare fapta, buna sau rea, isi gaseste pana la urma rasplata sau pedeapsa.

| JustMe a răspuns:

Eo personal ma cam razbun...si stiu ca nu ar trebui, dar cand ma razbun fac de 2 ori mai mult rau si asta imi da un fel de satisfactie...si stiu ca e gresit...

| Bogdana a răspuns:

Nu trebuie sa ii dam satisfactie adversarului, sa nu ne vada ca suntem la pamant, chiar daca in interiorul nostru suntem distrusi fata de ei trebuie sa ne ascundem durerea pentru a il reduce la tacere, razbunarea este arma prostului, nu trebuie sa ne razbunam, fii tu sigura ca acel rau nu va ramane nepedepsit, Dumnezeu are grija de asta, nimeni daca a focut un rau nu ramane nepedepsit, daca ai observat tu si o crima se descopera chiar daca au trecut nu stiu cati ani, deci ca o concluzie razbunarea nu aduce nimic bun, ce daca te razbuni aduci lucrul, omul sau ce ai pierdut inapoi? daca te razbuni nu faci nimic, lucrurile raman tot la fel, daca ai inteles ce vreau sa spun.Succes!

| viatadecacatt a răspuns:

Razbunarea este arma prostului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne razbunam dar tinem minte si cand ne vine randul atentionam ca putem face si noi acelasi lucru, si eu am vrut de multe ori sa ma razbun, dar nu pot.