| silviu08 a întrebat:

Ce credeti ca vrea sa spuna citatul: " Daca ceea ce ai de spus nu este mai frumos decat tacerea, mai bine taci."-Michel Tournier, "Picatura de aur"

Răspuns Câştigător
| matamatamata a răspuns:

Tacerea,in sinea ei,nu reprezinta ceva foarte frumos, miscator, care sa aiba o relevanta.Prin ceva "care nu este mai frumos ca tacerea"Tournier se refera la acele cuvinte care nu isi gasesc locul in vocabularul omului, nusunt utile.Adica daca vrei sa zici ceva de care iti va parea rau mai bine taci.E asemanator cu :Gandeste de doua ori inainte sa vorbesti.

1 răspuns:
| AnneMarri a răspuns:

Adică să taci dacă n-ai nimic bun de zis (dacă vrei să jigneşti, dacă vrei să minţi, dacă vrei să bârfeşti, etc).