| mariapetre1234 a întrebat:

Ce credeti despre prietenie?

Răspuns Câştigător
| mistakeofyourlife a răspuns:

Prietenia este ceva greu de gasit. Si daca esti destul de norocos(oasa) sa dai peste un prieten cu adevarat loial, ar fi bine sa ai grija sa nu-l pierzi pentru ca cum se spune :"Ulciorul nu merge de multe ori la apa.". Prietenia este un sentiment de atas fata de o persoana, cu care iti petreci mare parte din timp. Prietenul va fi alaturi de tine mereu chiar daca plangi sau razi si nu va sta cu mainile in san atunci cand cineva se ia de tine, te va sprijini sa iti urmezi visele sau sa iti incerci norocul, te va alina daca iei o nota proasta, iti va anunta parintii daca stie ca asa e cel mai bine pentru tine (asta in cazuri sepciale gen: intri intr-un anturaj dubios), chiar daca stie ca poate te vei indeparta de el, prietenul stie orice detaliu nesemnificativ pentru altii, dar important pentru tine al vietii tale, prietenul va renunta la o petrecere daca il vei suna plangand ca te-ai despartit de iubitul(a) ta, prietenul este cea mai importanta si speciala persoana din viata ta. Si chiar daca va veti certa, poti fi intotdeauna sigur(a) ca te vei simti prost si ca vei suna cerandu-ti iertare chiar daca nu a fost vina ta in totalitate. Aici sunt cateva item-uri despre prietenie:
PRIETENII FALSI: Niciodata nu-ti cer de mancare.
PRIETENII ADEVARATI: Din cauza lor nu mai ai mancare.
PRIETENII FALSI: Se adreseaza parintilor tai cu D-l/D-na
PRIETENII ADEVARATI: Se adreseaza parintilor tai cu TATA/MAMA
PRIETENII FALSI: Te vor scoate din inchisoare si-ti vor spune cu ce-ai gresit.
PRIETENII ADEVARATI: Se vor aseza langa tine spunand "Fir-as... ce-am belit-o... da a fost marfa big grin!"
PRIETENII FALSI: Nu te-au vazut niciodata plangand.
PRIETENII ADEVARATI: Plang alaturi de tine
PRIETENII FALSI: Iti imprumuta chesti pentr cateva zile ca mai apoi sa ti le dea inapoi.
PRIETENII ADEVARATI: Iti tin lucrurile atat de mult incat uita ca erau ale tale.
PRIETENII FALSI: Cunosc cateva lucruri despre tine.
PRIETENII ADEVARATI: Ar putea sa scrie o carte despre tine numai cu citatele tale.
PRIETENII FALSI: Te vor lasa in urma daca asa a facut si restul lumii.
PRIETENII ADEVARATI: Vor lua tot restul lumii la capace pentru ca te-a lasat in urma.
PRIETENII FALSI: Vor la usa de la intrare.
PRIETENII ADEVARATI: Intra direc in si spun "AM AJUNS ACASA!"
PRIETENII FALSI: Sunt pentru o perioda.
PRIETENII ADEVARATI: SUnt pe viata.
PRIETENII FALSI: Iti vor lua bautura de la nas cand vor crede ca ai baut destul
PRIETENII ADEVARATI: Se vor uita la tine cum te impiedici peste si vor spune "Termina-ti bey paharu de baut si ca nu inrosim alcoolu'."
PRIETENII FALSI: Te vor barfi celor care te barfesc pe tine.
PRIETENII ADEVARATI: Le va rupe muia

Mi se pare adevarat tongue

5 răspunsuri:
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Prietenia este o relatie indispensabila in viata unui om. persoana fara prieteni este ca o inima fara sentimente, goala pe dinauntru. un prieten adevarat nu ii este niciodata rusine sa vina acasa la tine neanuntat, sa-ti deschida frigiderul si sa manance tot ce-i pofteste, sa te sune la ore nepotrivite. prietenii adevarati sunt ca stelele : nu ii vezi intotdeauna, dar vei stii mereu ca ei sunt acolo undeva. prietenii sunt ca un stalp de rezistenta pe care-ti poti mereu sprijinii umarul, prietenii au mereu urechi sa auda si sa inteleaga problemele tale, sa te ajute si sa fie mereu alaturi de tine, fie ca plangi, fie ca razi, fie ca esti trist, fie ca esti in culmea fericirii, fie ca ai probleme, fie ca nu. mereu vor stii ceea ce sa-ti spuna ca sa te simti mai bine, si se vor bucura de reusitele tale asa cum nimeni nu o mai face. pentru ei este de ajuns sa te priveasca in ochi atunci cand nu esti in regula si sa stie ca ai patiti ceva, le este suficient sa iti arunce o privire cu subinteles in loc sa-ti vorbeasca. desi vor exista momente in care tu si prietenii tai veti fi despartiti, totusi veti fi impreuna pentru ca prietenia nu se masoara in mile ci se intelege prin inima. un prieten bun este acea persoana care asculta mai mult decat vorbeste, cu care te poti distra oricand vrei, care este aici pentru tine cand restul lumii se indeparteaza, care ramane langa tine chiar daca ar fi avut altceva mai bun de facut, care crede in tine si in fortele tale atunci cand tu ai uitat sa te increzi in propria persoana, care stie totul despre tine si totusi inca te place asa cum esti, pe care poti sa-l suni la 4 dimineata fara ca el/ea sa se supere, care scoate la iveala tot ce este mai bun din tine, care calmeaza spiritele si iti ridica moralul, care va tipa si va rade mereu pana nu mai poate la petrecerile tale, pe care poti conta indiferent de situatie, cu care te poti relaxa, petrece timpul si impartasii gandurile cele mai negre ascunse in mintea ta, cele mai importante secrete, sperante, bucurii si temeri. prietenii sunt ca niste ziduri : uneori te lovesti de ei, uneori nu ii vezi, dar este suficient sa stii ca totusi sunt acolo. prietenia este o stea care iti face viata sa straluceasca. este ca un diamant : pretioasa si rara. prietenia este un singur suflet care traieste in doua corpuri. prietenii sunt ca baloanele: daca ii pierzi nu-i mai poti recapata inapoi, de aceea este bine sa-i legi de inima ta pentru a nu te indeparta de ei niciodata. sunt ca un curcubeu : iti lumineaza viata dupa ce ai trecut printr-o adevarat furtuna. un prieten este atent la melodiile pe care le asculti, pentru ca de acolo poate extrage multe despre personalitatea ta. el/ea aude cantecul din mintea ta si ti-l canta atunci cand memoria te paraseste. stie la ce te gandesti inainte sa fi rostit vreun cuvant. prietenul adevarat este fratele/ sora pe care destinul a uitat sa ti-l/o dea.
prietenia este foarte complexa, si aceasta lista poate continua la nesfarsit. cred ca oricat as incerca nu as gasi niciodata o definitie completa.

| xXCrystyanXx a răspuns:

Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri; o inimă în două suflete.(Aristotel)

| Damii a răspuns:

Este foarte importanta deoarece un prieten te poate ajuta, intelege si iubi!
Deci...cine are un prieten adevarat este norocos!

| Miikey a răspuns:

Pai e foarte bine sa ai incredere in prieteni daca nu ai vor disparea unu cate unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://my-own-life-my-own-way.blogspot.com/2011/02/tu-prietene.html. blogul meu. in general. ce cred despre VIATA.