| andrian50042312 a întrebat:

Ce e mai dureros, luarea sangelui din vena sau din deget si cat de tare te doare?

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Evident ca din deget doare mai putin decat din vena. Si dureaza o fractiune de secunda.
La recoltarea din vena tine acul acolo pe toata durata recoltarii.
Daca prinzi o asistenta priceputa, aproape ca nu simti.
Nu e asa de neplacut.
Ai frica de ace?

| andrian50042312 explică (pentru aimullah123):

Da si nu pot sa ma gundesc la altceva in afara de ca miine trebuie sa tau sange

| aimullah123 a răspuns (pentru andrian50042312):

Pai da dar tu nici macar nu stii cum va fi maine. E doar ceea ce iti imaginezi tu. La fel de bine ai putea sa iti imaginezi ca vei fi foarte curajos maine si ca acea durere va fi foarte usor de suportat
Va folosi un ac normal si il va introduce doar o parte din el, nu pe tot. In tot timpul asta iti va zice probabil sa tii pumnul strans.
Daca in acel moment simti ca fiind o durere mai tare si ca iti e frica ai putea sa iti "pacalesti" putin subconstientul spunandu-ti "aa, doar atat, credeam ca doare mai tare si de fapt uite ce simplu a fost, uite pentru ce ma speriam eu". Oricum toata treaba asta dureaza cateva secunde in functie de cate eprubete iti ia.
Trebuie sa fii constient ca acolo e o asistenta care face asta de mult timp, nu incepe cu tine prima oara. Ea a recoltat sange multor oameni. Are mana formata.
Si daca e si tanara si te indragostesti de ea, adio durere laughing

| aimullah123 a răspuns (pentru aimullah123):

Aa si cand zici "aa, doar atat, credeam ca doare mai tare si de fapt uite ce simplu a fost, uite pentru ce ma speriam eu" ai grija sa zici in gand nu cu voce tare laughing

| andrian50042312 explică (pentru aimullah123):

Mersi mult

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca cea din vena doare.

| Donsavas a răspuns:

Nu doare

| aimullah123 a răspuns:

Deci cum a fost?

| EGGc a răspuns:

Din deget! Durerea la luarea mosterelor de sânge din vena durează câteva secunde, după trece (acul se scoate după ce e pusă branula si ramane o chestiuta din plastic pe care nu o vei simti), sângele va curge fara sa realizezi, iar daca ai capul intors nici nu vei sti cand au terminat. Din deget e mult mai dureros deoarece degetele sunt mult mai sensibile (mai ales buricul degetului), durerea te va urmări toată ziua ( plus ca iti vei folosi mâinile si de fiecare dată când atingi ceva sărat, gen seminte, te va ustura).
Vorbesc din experienta, cand imi luasem glicemia din curuozitate cu aparatul mamei mele m-am plâns toată ziua, în schimb mi s-a luat sânge de la spital si a durut putin si aia a fost. Baftă!