| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Ce este mai exact increderea in sine? Cum se simte sa ai mai multa incredere in tine? Dupa ce se uita cineva cand iti spune ca nu ai incredere in tine? Si cum fac sa am mai multa incredere in mine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Clytia a răspuns:

Când ai încredere în sine, ai încredere în capacitatea ta de a gândi, de a învăța, de a lua decizii, de a alege, de a te adapta la schimbări... Ca să ai încredere în tine, trebuie să te respecți pe tine, în primul rând. De altfel, trebuie să te accepți pe tine, cu bune și cu rele, cu calități, limitări și defecte. Stima de sine nu are nici o legătură cu părerea celorlalți față de tine, când te interesează, ții cont de aceasta, se numește ego. De asemenea, nu are nici o legătură cu aroganța. Acești oameni aroganți, care vor să fie în centrul atenție, care par stăpâni pe situație, de cele mai multe ori se ascund după niște măști. Deși nu o recunosc, nu sunt așa de stăpâni pe situație precum par.

1 răspuns:
| Plato a răspuns:

Pasul 1: nu mai lua in considerare ce spune "cineva"