| lilith16 a întrebat:

Care e faza cu încrederea in sine? cum imi dau seama daca am incredere in mine? dă cu virgulă ajutor(((((((((:

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti explic eu imediat ce inseamna,hai sa iti povetesc din experienta propie, eu nu am avut incredere in ceea ce pot, credeam ca nu pot reusi nimic, gandeam negativist,credeam ca nu pot face nimic, ca totul se va termina prost, dar dupa ce am inceput sa am mici obiective, repet mici nu mari, am vazut ca se poate, astfel ca am inceput sa gandesc intr-un mod optimism in sens rational, sunt lucruri care stiu ca le pot face, dar atata timp cat nu voi incerca nu se va intampla nimic, desi dobandirea increderi incepe de jos cu mici obiective apoi mai mari

http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/

| lilith16 explică (pentru RAY):

îndeplinirea obiectivelor e cel mai misto sentiment, e ca atunci cand esti high dar nu esti, esti doar mandru de tine, vara asta mi s-au îndeplinit pana acum obiectivele ca sunt mici sau mari si sunt mandra de asta

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Fatuca nu vorbesc de obiective ca schimbare maniei cand iti injectezi urmatoarea doza, vorbesc de obiectiv ca daca sa te lasi de asa ceva, ce obiective ai reusit?

| lilith16 explică (pentru RAY):

Nu ma lua cu fatuca ca ne certam urat ray, sunt obiective din viata mea persoanala care nu te cuprind pe tine si cu care sunt fericita, nu te intereseaza pe tine de mine sau de ce imi injectez eu, ok? nu e problema ta, am spus ca mi-am îndeplinit obiectivele din punctul meu de vedere, eu ti-am vorbit frumos, daca esti ciufut nu ai decat sa taci. Nu consum nimic de mult timp si nu consum pe viata ta.

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Dar eu asa vb cu prietenele mele domisoara

| lilith16 explică (pentru RAY):

Sa inteleg ca si la prietenele tale le scoti ochii cu ce fac ele cu viata lor? sau sunt eu o mai "importanta" asa si sari la mine din senin cu rahaturi de genu?

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Eu nu ti am scos nimic si nici nu am sarit la tine, esti nervoasa acum, nici nu ti am cerut nimic

| lilith16 explică (pentru RAY):

Dai impresiile alea prin modul in care te exprimi.

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Eu doar te am intrebat ce scopuri ai reusit atat, ca sa te ajut sa intelegi ce inseamna increderea in sine

| lilith16 explică (pentru RAY):

M-am schimbat din mai multe puncte, am adunat mai multe informatii, inca adun, am avut parte de anumite experiente bune sau rele, mai ai nevoie de ceva sa te lamuresti?

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Esti nervoasa te las, calmeaza-te https://www.youtube.com/watch?v=hlWiI4xVXKY

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Increderea de sine este o senzatie, o putere care porneste si te ajuta sa simti ca poti sa faci un lucru indiferent de ce va fi. Fiecare are aceasta "caracteristica" in sine.

Cum iti dai seama? Pai lasa-te pe spate si o sa te prinzi daca ai incredere in tine. Daca o sa pici inseamna ca te-ai pacalit. Sau o alta metoda, sau o alta modalitate de a stii asta (desi prima cred ca este cel mai ok, nu da gresi niciodata)... stii ca ai incredere in tine atunci cand nu te intrebi asta.
Acum te intrebi, pentru ca nu ai incredere ca ai incredere in tine. Dar cand nu o sa te intrebi, e clar ca ai incredere de la sine si nu te mai intrebi. Nu vreau sa explic in termeni mai filosofici ca mi se incurca limba laughing (sau degetele).

Da eu zic ca ai.

| lilith16 explică (pentru DoarBogdan):

Pai nu mi-a venit asta mie, am vazut pe aici o întrebare cu încrederea in sine si ma gandeam ce ar curpinde încrederea asta in mine, sa vezi ce incredere in mine am cand bag "legale "... jkjk dar da, ma simt minunat in fiecare zi, câteodată as vrea sa mai plang si eu da nu ma supar daca nu o fac(((:

| DoarBogdan a răspuns (pentru lilith16):

Da stai ca deviam ((: nu plange, inca.
A, pai atunci totul e ok, ai o incredere acolo in buzunar in caz de orice. Si... nici nu stiu ce as putea sa mai adaug laughing

| lilith16 explică (pentru DoarBogdan):

Nu mai e amuzant daca nu deviez puţin de la subiect(((((;

| DoarBogdan a răspuns (pentru lilith16):

Imi place ca nu iti pierzi amuzamentul. Asta e cheia happy

... spre a nu face riduri.

| lilith16 explică (pentru DoarBogdan):

Niciodată domnule

| DoarBogdan a răspuns (pentru lilith16):

Daca nu iti place "fatuca", nu imi spune domnule laughing spune. In momentul asta sunt mai tanar decat o sa fiu eu vreodata. O, si in momentul asta. Si in asta. Si...

| lilith16 explică (pentru DoarBogdan):

Cum preferi sa iti spun?((: incercam sa fiu politicoasă((:

| DoarBogdan a răspuns (pentru lilith16):

Dar ma faci sa ma simt batran laughing Abia incep si eu viata adevarata happy

| lilith16 explică (pentru DoarBogdan):

Mai Bogdanel, ce zici de asta?(((((:

| DoarBogdan a răspuns (pentru lilith16):

Daca nu imi dai si niste eclere, degeaba.

| lilith16 explică (pentru DoarBogdan):

Fornetti cu pizza, mie imi plac cu ciocolata, parca sunt mai bune((: neapărat eclere?

| DoarBogdan a răspuns (pentru lilith16):

Am o slabiciune pentru ele sad

| lilith16 explică (pentru DoarBogdan):

Aici te cred, cine nu are((:

| SilentRain a răspuns:

Du-te la pisholog happy

| lilith16 explică (pentru SilentRain):

Ma duc la pisiholog

| SilentRain a răspuns (pentru lilith16):

Bravo, întreabă-l pe el

| lilith16 explică (pentru SilentRain):

Era o gluma, nu te-ai prins?((; bine poate era una proasta dar era, oricum, nu merg la psiholog, mai ales ca nu isi dau interesul, de ce mi-as spune intrebarile unuia cand le spun aici fara sa stie nimeni cine sunt?(((:

| OldSoul a răspuns:

Te scap de un efort, si iti zic eu direct.
Nu ai!

| mentholinks a răspuns:

Cu cât te cunosti mai bine cu atât ai mai multa încredere în tine. Nu e vorba dacă ai, fiindcă orice om are, e vorba de câtă, iar asta doar tu poți ști exact iar din niște întrebări și răspunsuri oricât de numeroase ar fi, nu poți să-ți dai seama de mare lucru despre un om.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Eziti sa intreprinzi o actiune?
Esti delasatoare?
Parerile negative ale celorlalte persoane te influenteaza usor?

Daca raspunsurile sunt da, nu prea ai incredere in tine.

| lilith16 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

1.nu
2.cand imi e lene, depinde de stare
3.nu chiar, daca ma influenţau ma sinucideam de mult

| StrongHeart a răspuns:

Nu e nimic mai puternic in viata asta decat increderea in tine.
Te poate ajuta sa obtii o suma mare de bani,sa vinzi ceva,poate sa bluffezi la poker,sa primesti jobul pe care ti-l doreai,relatia pe care ti-o doresti,sa repari o greseala si sa fi iertat, daca esti sportiv te ajuta sa inscrii in momente critice, sa fii acceptat intr-un colectiv nou, poate sa treci un kilogram de cocaina prin vama laughing sau poate la interogarea unui criminal, sa il faci sa cedeze, sau sa fie tradat de vreun gest.
Te poate scoate din situatii de viata si de moarte.
Cum sa ai incredere in tine? Pur si simplu iti trebuie curaj..Sa te accepti cu bune si cu rele,si sa infrunti problema pe care o ai in fata aici si acum, sa nu stai nici o secunda si sa te gandesti, sa actionezi fara nici un fel de frica ca si cum nimic altceva nu mai conteaza...Sa te impui.
Unii oameni sunt de fel mai increzatori, altii nu, dar eu zic ca e ca un skill care trebuie antrenat zi de zi.
Dupa cum este zicala aia "Fake it till you make it".

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai din moment ce îți place personalitatea ta și ești mulțumit/ă de tine înseamnă ca ai pe deplina incredere in propriile forte! daca nu e așa nu o duci deloc bine! din moment ce nu te placi pe tine încrederea dispare!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nici eu n-am, așa că nu știu, îmi pare rău!

| DoarBogdan a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Si daca nu stii, de ce raspunzi? laughing Sau sunteti legate si daca tu nu stii, ea nu are nici o sansa.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru DoarBogdan):

Who knows it?
laughingPoate găsesc răspunsul într-o zi!

| DoarBogdan a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

A... si ai pus comentariu in cazul in care apare cumva raspunsul aici, sa stii de el si sa fii anuntata. Smecherie, ce sa zic. Pai doctorul Doofersmith plange in coltul lui acum, pe langa aceasta idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Care e faza cu încrederea in sine? cum imi dau seama daca am incredere in mine? dă cu virgulă ajutor(((((((((: "

Eu nu înțeleg care e marea problemă. Încrederea în sine este doar o moralitate din ani 1900. În vremea de azi știi că poți să vorbești cu prietenii,să faci sport, să citești Biblia, să-ți găsești un hobby etc. Încrederea în sine este ca următoarea poveste :
Un băiat cu alt băiat trebuiau să-și facă un plan de evadare din biroul directorului :
-Bă, fă
-Da mă!
-Bă, ai încredere în mine și-n planul meu?
-Da
-Ok, planul e așa:tu faci un plan
-Da de ce eu?
-Da taci din gură și fă planul!

Sper că ai înțeles ce voiam să zic