| AlExAlExAnDrU a întrebat:

Ce este memoria Ram a telefonului si ce se intampla daca o golesc?
E bine sa o golesti regulat? Funda mare mare!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Memoria RAM este locul în care ajung datele înainte de a fi prelucrate de microprocesor – această memorie este spaţiul de lucru al telefonului.Pentru că totul trece prin memoria RAM, capacitatea de stocare a memoriei RAM şi rapiditatea acesteia influenţează în mod direct performanţele telefonului. Sistemul de operare gestionează, de asemenea, modalitatea în care aplicaţiile utilizează memoria RAM a telefonului. Permite aplicaţiilor, proceselor şi serviciilor componente utilizarea memoriei RAM numai când este necesar. Poate stoca în memoria RAM (folosită ca memorie cache) procese pe care le-ai utilizat recent, pentru a le reporni mai rapid când le deschizi din nou, dar va şterge memoria cache dacă este necesară pentru noi activităţi. E bine daca eliberezi spatiul din ea regulat!

Bafta!