| nickname97 a întrebat:

Ce exercitii pot sa fac acasa fara gantere si ce nu ar trebuie sa mananc si ce ar trebui sa mananc la 15 ani pentru a face muschi? (fara proteine!)

2 răspunsuri:
| MihaiKm a răspuns:

Depinde daca vrei sa pui masa, sau daca vrei sa obtii rezistenta(Pentru masa se lucreaza cu greutati mari, un numar mai mic de repetari, iar pentru rezistenta, un numar mai mare de repetari cu o greutate mica) Daca vrei sa pui masa, fara proteine, nu prea reusesti sa faci ca muschii sa creasca, deoarece fara proteinele nu se regenereaza tesuturile musculare rupte in timpul antrenamentului, si astfel nu poti creste. Eu iti sugerez sa te apuci de sala si sa iei ceva suplimente ( nu de la sala ), dar in principiu daca nu te poti duce la sala, baga de 3 ori pe saptamana cate 4 serii de flotari(luni, miercuri, vineri) astfel: 1 Serie, faci pana nu mai poti, iei o pauza de max 5 min dupa care treci la a 2-a serie care o sa fie mai putina cu 4 repetari fata de seria trecuta, faci o pauza de max 3 min, dupa care faci seria a 3-a care va implica cu mai putin 2 repetari fata de seria anterioara, iar ultima serie, faci un numar maxim de repetari, dar la sfarsit sa faci in plus 2-3 repetari fata de prima serie! Tine-o asa cam 7 saptamani, si o sa ai un aspect fizic foarte placut. Bafta!

| claudiu12_9253 a răspuns:

Fa vreao cateva flotari.