| friday a întrebat:

Ce faceti cand sunteti deprimati? Cum va tratati depresia? Funda pentru un raspuns folositor.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Imi continui activitatile de zi cu zi si imi indur suferinta.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Când sunt deprimată, mă duc şi mă culc. Sau m-apuc de hoinărit prin oraş.

| Castorul a răspuns:

Eu dau drumul la muzica, ma uit la un film, ceva de actiune/sf nu drame/thriller si clar NU romantice! Ajuta uneori si cele horror.
Dar multa muzica, si eventual iau orasul la pas laughing

| Andrrr a răspuns:

De cele mai multe ori,cand ma simt deprimata ma duc prin parc cu prietenii sau cu caltelusul meu si ascult muzica, citesc, in general orice lucru care imi face placere si necesita atentie pentru a nu ma mai gandi la toate grijile sau lucrurile care ma streseaza. Sper ca te-am ajutat!

| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Depresia este o stare mentala de tristete profunda.Printre simptomele depresiei sunt: poti incepe sa plangi din orice, pierderea interesului pentru anumite activitati, autoinvinovatire,stima scazuta de sine, ganduri despre moarte, sentimentul de neajutorare, tendinta de a te simti singur, parasit de toti.
Ai nevoie in primul rand de suport emotional, rabdare si intelegere.Ar fi foarte bine sa consulti un psiholog; ti-ar fi de mare ajutor.
Incearca sa asculti muzica, sa dormi, sa vorbesti cu cineva.Imi poti trimite mesaj pe TPU cu mai multe detalii, daca vrei. Poate te pot ajuta cu un sfat.
Numai bine!