| BloodPrison a întrebat:

Ce informatii aveti despre rasa de caini shitzu? dau fundita la cel mai satisfacator raspuns :X:X:XX

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| Twp3w a răspuns:

Shih Tzu! nu SHITU!

Citeste aici informatiile de care ai nevoie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Shih_Tzu

Mie mi se par cam complicat de ingrijit. Desigur, poate ai foarte mult timp la dispozitie...

| frumusik96 a răspuns:

Shih tzu este un caine de talie mica, robust, dar cu o inima mare. Cu un nume care inseamna leu in limba chineza, Shih tzu este o rasa de caini foarte veche si un animal de companie foarte popular. Recunoscuta ca rasa membra a grupei cainilor de agrement de catre American Kennel Club in 1969, Shih tzu este o excelenta alegere pentru familiile cu copii sau pentru persoanele in etate.

| sagetator a răspuns:

Shih tzu este un caine de talie mica, robust, dar cu o inima mare. Cu un nume care inseamna leu in limba chineza, Shih tzu este o rasa de caini foarte veche si un animal de companie foarte popular. Recunoscuta ca rasa membra a grupei cainilor de agrement de catre American Kennel Club in 1969, Shih tzu este o excelenta alegere pentru familiile cu copii sau pentru persoanele in etate.

| SrX a răspuns:

Tara de Origine

Tibet

Aptitudini

Shih-Tzu este un veritabil caine de companie.

Dimensiuni

Inaltimea la nivelul greabanului la rasa Shih-Tzu este de aproximativ 25 cm (9, 5 inchi), iar greutatea este de 5­6 kg (11-13,5 livre).

Blana

Blana cu par lung este acceptata in orice culoare, incluzand bej, negro si roscat, adesea cu alb.

Ingrijirea necesara

Cainii din rasa Shih-Tzu au nevoie de periaj mai des. Periati-i blana in fiecare zi pentru a evita incurcarea. O clema de par este absolut necesara pentru a nu-i intra parul in ochi.Deoarece ochii sunt foarte sensibili la aceasta rasa de caine, trebuie sa va asigurati ca ii mentineti curati. Utilizatl picaturi pentru ochi special preparate in acest scop.Curatati-i, de asemenea si urechile cu regularitate. Daca nu aveti timp sa-i mentineti blana in bune conditii, trebuie sa duceti cainele la fiecare doua luni pentru a fi tuns, lucru care ii va usura viata.

Caracter

Cainii din rasa Shih-Tzu sunt inteligenti, iubitori, afectuosi, veseli si sociabili; de asemenea, au un caracter independent si nu se imprietenesc cu toata lumea. Shih Tzu rareori latra, asadar cu catel tacut.

Dresaj

Daca abordati acest caine oarecum incapatanat cu multa rabdare si ramaneti consecvent tot timpul, este foarte posibil sa obtineti un nivel rezonabil de dresaj.

Comportament Social

Shih-Tzu se inteleg bine cu celelalte animale din gospodarie, ca si cu copiii. Indiferent de compania pe care o au, ei se comporta mereu cu demnitate.

Exercitii

Shih Tzu se multumeste cu plimbari de scurta durata.

Remarci Speciale

Adevarata frumusete a acestei rase este apreciata atunci cand blana sa este perfect periata.