| anducu a întrebat:

Ce inseamna a fi matur? ce inseamna maturizare? am totu' varza in cap. mami vrea sa fiu mereu copil, dar sa gandesc ca un om mare.
Nu prea mai am incredere in nimeni, nici in mine. cum e firesc sa ma comport la 13 ani?

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Bunahappy
La 13 ani nu trebuie sa fii chiar atat de matura.Trebuie sa traiesti o copilarie nu sa incerci sa pari o business-woman cu multe pe cap, cu foarte putin timp liber la dispozitie.Este super, super atragator sa vezi o pustoaica de 13 ani, aiurita, pe strazi, cu un tricou larg roz cu o inscriptie mare :X.Este marfa sa fii copil, sa poti sa te uiti fara niciun stres la desene animate, sa poti sa stai pe banii parintilor tai, sa nu iti faci griji legate de ziua de maine.
Nu trebuie sa gandesti ca un om mare.Nici nu ai cum.Mentalitatea fiecaruia depinde de varsta.Altfel gandeste un copil de 5 ani, o adolescenta de 16 ani, o femeie de 35 ani si un pensionar de 65 ani.

Matur-ajuns la o deplina dezvolate fizica si intelectuala, cu judecata, cu experienta.
Maturitate-stare de deplina dezvolate fizica si intelectuala...chatterbox. Cam asa se defineste in DEX.

Ma rogbatting eyelashesNu trebuie sa fii matura! Traieste'ti viata! E mult mai marfa sa fii aiurita, visatoare ca o adolescenta decat responsabila, sobra, serioasa ca un adult, ca un om mare.

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cu cat te maturizezi mai repede cu atat mai bine.Pentru ca maturizarea te face sa vezi realitatea asa cum e ea.Prin ochii de copil altfel e lumea. E normal sa nu ai incredere in nimeni cand toti din jurul tau te avertizeaza sa nu o faci.Cu adevarat trist e insa sa nu ai incredere in tine. Fara asta, te invarti intr-un cercwinking
Maturizeaza-te in ritmul tau si pastreaza sufletul de copil ascuns in caz de urgente majorehee hee

| Libelle a răspuns:

Foarte tare raspunsul lui black star

p. s:i-as da o fundatongue

| Ramonaaaa a răspuns:

Multumrsc foarte, foarte mult pentru fundita:*. Iti multumesc si tie @dyya pentru aprecierea tablushing.

| HBK a răspuns:

Maturitatea, asemeni fericirii, nu trebuie sa fie o destinatie, ci intreaga calatorie. Un proces prin care, realizezi ca ai devenit mare si incepi sa vezi lumea cu alti ochi.Mama ta a vrut sa spuna ca si-ar dori sa pastrezi in tine o farama de copilarie, privind ca un matur problema. Poarta-te cat mai natural la 13 ani, e o varsta dificila dar in acelasi timp si frumoasa.