| NuConteazCineSunt0 a întrebat:

Ce inseamna cand visezi un sarpe mai mic si unul mai mare gen crocodil? Eu fugeam de ei si ei fugeau. Am cautat pe net si zice ca semnifica tradarea puii mei. E adevarat sau e doar un simplu vis? Nu stiu ce sa cred

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Visele nu se interpretează așa simplu, dacă visezi ciupercă, e nuntă în familie.
Unele sunt simple vise, altele sunt premonitorii.
Șerpii și alte animale semnifică viață, de obicei, viața ta.
Șarpele semnifică pericol, boală dar și vindecare.
Ce semnifică pentru tine exact, asta depinde cât de tare îți este frică de acest gen de animale, cum le vezi tu.

| eckblume a răspuns:

Sigmund Freud are o carte intreaga despre semnificatia viselor. Daca esti pasionat, citeste si dictionare despre vise. Din punctul meu de vedere visele nu au nicio semnificatie anume. Pot ascunde insa temeri, ceva care te macina. Spre exemplu, imi e frica de paianjeni si am vazut unul intr-o zi. Seara am visat ca acea insecta ma urmareste si m-am trezit speriata. Cand dormim creierul nostru este foarte activ. Visele cuprind secvente de imagini dezorganizate, uneori neavand sens ordinea lor.
E posibil ca tu sa te simti respins, ofensat de catre ceilalti si in subconstient sa se fi inradacinat ideea asta - vrei sa fugi de pericol, sa scapi. In mod inconstient apar aceste vise. Ideal ar fi sa ai un program de somn, sa bei apa si sa mananci la orele potrivite. De asemenea, sa nu stai cu ochii in ecranul telefonului/calculatorului inainte sa adormi. Pare ca te streseaza ceva si poate de aici apar si visele. De obicei cand esti relaxat tot timpul nu iti amintesti de niciun vis. Inca ceva, daca ar fi sa ne luam dupa interpretarile catastrofale (pentru unele vise) ar insemna sa fim tot timpul nefericiti si cu viata in pericol. Eu prefer sa nu cred in semnificatiile babesti.

| ONR1R2 a răspuns:

Exact este sun simplu vis

Sie eu am visat o data ca ma batea cu dragoni? si mat trazit cu o palma pe fata Pentruca o trageam de par pe sotia mea?