| Etro a întrebat:

Ce înseamnă cuvântul,, cringe,,?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Neplacut, infiorator, chinuitor.

| Wr3nch a răspuns:

Ceva care nu e placut. De exemplu contentul ''cringe'' nu starneste o reactie pozitiva, nu e amuzant, nici interesant si nu iti place.

| Andreeush a răspuns:

Jalnic, ciudat.

| LPCTSTR a răspuns:

"Cringe", tradus mot-a-mot, atribuit unei situatii, o caracterizeaza drept patetica, jalnica, deplorabila.

| zurick a răspuns:

Eu l-aș traduce mai de grabă ca jenant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca şi cuvânt tradus mot-a-mot, înseamnă "zgârcit" dar ca şi semnificaţie vrea să spună, referindu-se mai ales la oameni şi momente, că acei oameni sunt jenanţi iar unele momente/videoclipuri/melodii la fel.

| Tetetetetetetetetetetteteteretetwrwrw a răspuns:

Neplăcut,jenant, penibil