| nimicaici a întrebat:

Ce inseamna "orgoliu"? big grin

4 răspunsuri:
| alecsasweet a răspuns:

Părere foarte bună, adesea exagerată și nejustificată, despre sine însuși, despre valoarea și importanța sa socială; îngâmfare, vanitate, suficiență, trufie.

| Darkeye a răspuns:

Părere foarte bună, adesea exagerată și nejustificată, despre sine însuși, despre valoarea și importanța sa socială; îngâmfare, vanitate, suficiență, trufie. sper ca ai inteles big grin funda big grin

| Georgiana_Catalina_1995 a răspuns:

Părere foarte bună, adesea exagerată și nejustificată, despre sine însuși, despre valoarea și importanța sa socială; îngâmfare, vanitate, suficiență, trufie.

| OanaOanaaa a răspuns:

ORGÓLIU, orgolii, s.n. Părere foarte bună, adesea exagerată și nejustificată, despre sine însuși, despre valoarea și importanța sa socială; îngâmfare, vanitate, suficiență, trufie. – Din it. orgoglio. Cf. fr. o r g u e i l.
Sursa: DEX '98

ORGÓLIU s. v. îngâmfare.
Sursa: Sinonime

orgóliu s. n. [-liu pron. -liu], art. orgóliul; pl. orgólii, art. orgóliile (sil. -li-i-)

ORGÓLI//U ~i n. Opinie foarte avantajoasă, de cele mai multe ori exagerată, asupra valorii sau importanței personale, care depășește aprecierile altora. [Sil. -liu] /