| ionela_2810 a întrebat:

Ce inseamna pitzipoanca? Pentru ca o colega foarte enervanta mi-a zis de mai mult asa?

16 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Si pe mine m-au facut fata draga...in toate felurile:
-ingamfata
-aroganta
-enervanta
-sensibila
-superficiala
-parasuta
-curva
-ca iau note pe ochi frumosi, ca am ceva cu profesorii.ca ma dau la ei cica.
-ca urata ca nebuna, ca nici eu nu mai stiu.toate jignirile le-am primit.
iti dai seama ce se alegea de mine daca chiar eram asa?thinking
asa`s oamenii... zic da nici ei nu stiu ce zic.

| Crisu a răspuns:

Aproximativ o curva. O pitsi nu trebuie neaparat sa fie curva, dar de regula la asta se ajunge.

| anonimaa a răspuns:

Dupa poza pe care o ai nu o pot contrazice. pitipoancele sunt cele care pozeaza dezbracate sau aproape dezbracate, ca tine, care au tot timpu' buzele facute cu luciu de te orbeste, care isi fac poze in oglinda cu ditaa' decolteu sau cu sanii printr'un tricou mulat, ca tine, care cand fac o poza scot botu cat calu' rujat ca un *** de te apuca greata, care merg pe strada miscand soldurile de parca ar fi niste dive...mai gasiti si restul.

| Helene a răspuns:

O persoana fitsoasa, cu bani, ingamfata, care are de toate, se imbraca de la firme cunoscute si poarta machiaj strident.De obicei fetele se fac asa, deci nu te cataloga una dintre ele.

| Catalina_6831 a răspuns:

@chucky nu tot ce ai spus e adevarat.ca lucreaza in mall sau altele nu inseamna ca esti pitzipoanca. pitzipoanca inseamna o persoana cu fite si mofturi,(nu care are neaparat bani) si care se imbraca strident, nu de la firme necunoscute.parerea mea u nu te incadrezi in una dintre ele. sper ca te-am ajutat:*

| Sin a răspuns:

Cum e Miley Cirus in poza de la avatarul tau.Aia e pitzipoanca.

| Nimeni_6547 a răspuns:

Deci o pitipoanca inseamna o fata care se machiaza strident care are fite care isi face poze numa sa se uite baietii etc... fundita?

| chucky_8545 a răspuns:

Asadar, esti/este pitipoanca daca:

1. Esti tunsa cu breton.
2. Iti faci buze de Angelina Jolie doar cu ajutorul rujului.
3. Ai telefon scump, pe care nu primesti nici un telefon.
4. Soneria telefonului e: cea mai difuzata piesa de la Kiss FM, o manea, ceva nastrusnic (cazy frog, te cauta un fraier etc.).
5. Garderoba ta contine: blugi cu talie joasa impodobiti din plin cu strasuri si/sau motive chinezesti (dragoni, flori, porumbei etc.) si/sau o fusta pe care o purtai la 15 ani in combinatie cu o pereche de colanti.
6. Fiecare propozitie din discutia cu prietena ta cea ma buna incepe cu fata – semn ca te-ai civilizat oleaca si nu mai folosesti fa.
7. Fiecare discutie la telefon se incheie cu te pup pa – a se citi articolul lui de ce?
8. Jobul tau presupune interactiunea cu lumea: vanzatoare in mall, ofiter de credite la BRD, sampler, fotomodel la auto-showuri, animatoare in discoteca.
9. Ai o masina despre care nu stii decat ca are 4 roti si un volan.
10. Detii o oja de culoare: magenta, cyan, rosu-carmin, negru, fuxia.
11. Stii sa gatesti: cereale cu lapte si apa plata cu lamaie.
12. Stii secretele tuturor discotecilor din oras (ce chelner serveste bine, unde e mai ieftin, cand sunt petrecerile la care vin oameni cu bani).
13. N-ai fost in viata ta la munte (daca ai fost, ai urcat in tocuri cui).
14. Contul de Haifaiv e primul lucru pe care-l verifici dimineata.
15. Te machezi in bar/in autobuz/in masina (in mers sau la semafor).
16. Daca te saluta pe strada unul chel mai negricios si mai mic de statura crezi ca te-a salutat Ronaldo. Daca nu e chel, e Cristiano Ronaldo (diferenta dintre cei doi e nesemnificativa pentru tine).
17. Daca proful de la facultate (drept, comunicare, economie) iti pune 4 inseamna ca are ceva cu tine. Daca-ti pune 10 inseamna ca te vrea.
18. Telefonul (verde, roz sau alta culoare nefireasca pentru un telefon) e cu clapita si e cel mai bun aparat foto pe care il poate concepe mintea ta.
19. Daca partenerul de discutie pronunta cuvantul metempsihoza ai senzatia ca te face bolnava mintal.
20. Te-ai enervat citind cele 19 indicii expuse mai sus, pentru ca se potrivesc in totalitate personalitatii tale si, desi le consideri niste chestii normale, te agaseaza gandul ca lumea te citeste de la o posta

| candydream a răspuns:

Deci nu e ea in poza e Miley Cyrus.

| candydream a răspuns:

Pitzipoanca:O fata care se imbraca strident si fara gust, care deseori e intretinuta de baieti de bani gata, foarte fitoasa, care deseori isi posteaza poze in care face botic sau in care e sumar imbracata pe tot felul de retele sociale.

| alexx_8375 a răspuns:

Ce esti tu! tu esti întruchiparea pitzipoancei!

| florynnaa a răspuns:

Se vede ca uh semeni cu o pitzipoanca.nu te uiti la imaginea tah? cauta pe internet asa ceva.nu mai intreba degeaba.cat de greu era sa cauti in dictionar sau pe net cuvantul asta? cine iti spune asta sa stii ca spune adevarul.paaaa imi dai o funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce-am gasit in dex :
pițipoancă, pițipoance s. f. tânără ușuratică.
http://dexonline.ro/definitie/pițipoancă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te in oglinda ca iti dai seama

| Ana_5782 a răspuns:

Pitipoancele sunt genul de fete care folosesc mult ruj si mult machiaj, dar ffff mult. Apoi haine mulate si cu decolteu sa li se vada balcoanele

| Adry_5933 a răspuns:

E o fata cu extensii, un kg de fond de ten pe fata, unghii false, de obicei blonda sau bruneta laughing si ce e mai important... se adreseaza prietenelor cu "fata"