| sweetela a întrebat:

Ce inseamna sa fii asexual? Am o prietena ce vorbeste cu un "baiat" dar care e fata si prietena mea nu recunoaste faptul ca "baiatul" e de fapt fata..si mi-a zis ca e asexual si nu stiu ce inseamna...stiam ca schimbul de sexe se numeste transexualitate

Răspuns Câştigător
| Acras a răspuns:

Pe scurt nu face sex nici cu barbati nici cu femei nici cu el singur.Nu i se pare un lucru interesant.Deci cand un barbat nu are astfel de dorinte e clar ca are o problema mai bine sa il lase si sa isi caute altul

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Asexualul nu este atras sexual de cineva.
Nu il excita ideea de sex, indiferent de gen (hetero, homo).
https://ro.wikipedia.org/wiki/Asexualitate

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu e o contradictie in termeni. Baiatul respectiv e transgender/transsexual (care este identitate de gen) si asexual in acelasi timp. Asexualitatea este considerata orientare sexuala si este de fapt un spectru http://www.huffingtonpost.com/2013/06/19/asexual-spectrum_n_3428710.html

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

O persoană asexuală nu se excită nici la o persoană de sex opus, nici la una de sex asemănător.