| DiyanAndorea a întrebat:

Ce inseamna sa fii matur? Este o intrebare generala, asa ca astept sa vad parerile voastre! Va rog sa fiti seriosi, pentru ca eu nu prea stiu sigur ce inseamna sa fii o persoana matura. Nu ca varsta sau aspect, ci la felul in care gandesti si te comporti.

happy Multumesc!

Răspuns Câştigător
| samuelrockwer a răspuns:

Buna! Sa fii matur inseamna sa fi responsabil. Un om matur poate vedea atat partile bune, cat si partile rele, atat riscurile cat si sansele de reusita, poate face diferenta intre ce e bine si ce nu, poate fi subiectiv atunci cand e nevoie si mai ales isi poate asuma responsabilitatea, raspunderea pentru faptele sale.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii capabil sa-ti asumi raspunderi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa gandesti cu creierul,nu cu "inima".Sa intelegi ca viata nu e roz, sa n-ai asteptari, incredere in oricine, sa-ti asumi raspunderea pentru faptele tale, sa te gandesti la consecinte etc.

| Corina92 a răspuns:

Sa fii matur inseamna sa stii sa te porti, in societate, in particular, cu parintii, colegii.
Sa stii sa respecti.Sa vorbesti frumos.
Sa iti asumi anumite lucruri pe care le faci sau pe care le spui, sa nu invinovatesti alte persoane pentru greselile tale.
Sa nu fugi de responsabilitati.
Sa te gandesti si apoi sa vorbesti, sa te gandesti cum te-ai simti tu daca un om ti-ar spune ceva sau daca s-ar purta intr-un anumit fel cu tine.
Chiar si o vorba buna sau de incurajare pentru cineva cunoscut sau necunoscut poate fii o dovada de maturitate.

| PorianDopa a răspuns:

Cand suntem mici, gandim foarte mult bazat pe emotii (iubesti pe cineva, trebuie sa fie mereu al tau: incepand cu mama, o colega/coleg de la scoala), cu cat crestem, din pacate, partea emotionala este diminuata, incepem sa gandim rational. Ratiunea nu poate fi manipulata, emotional insa poti fi manipulat, un om matur este considerat cand devine mai rational. Personal, te sfatuiesc sa ramai emotional/a, maturizarea e un proces aproape ireversibil, bucura te de naivitate happy