| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Ce jocuri cu cartii de joc stiti? Sau trucuri cu cartile de joc big grin! Fundita! Explicati-mi cum se joaca. Inafara de Macaua, Razboi, Popa Prostu`.

Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Poker-http://ro.wikipedia.org/wiki/Poker
Septica-Jocul Şeptica are următoarele reguli:

pachetul conţine 32 de cărţi: opt figuri, 7, 8, 9, 10, J, Q, K şi A, fiecare figură având 4 cărţi
fiecare jucător primeşte iniţial patru cărţi, alese la întâmplare
jucătorii pun jos câte o carte, alternativ
implicit, cărţile de jos sunt luate de primul jucător
dacă al doilea jucător pune un 7, sau o carte cu aceeaşi figură ca şi cea iniţială, atunci el va lua cărţile
primul jucător poate obiecta în cazul de mai sus, dar doar dacă pune de asemenea un 7 sau o carte cu aceeaşi figură ca şi cea iniţială
după ridicarea cărţilor, se primesc noi cărţi pentru ca fiecare jucător să aibă 4 cărţi în mână
10 şi A se consideră puncte (în total sunt 8 puncte)
câştigător este cel care a acumulat cele mai multe puncte la sfârşitul jocului.
Canasta-http://ro.wikipedia.org/wiki/Canast%C4%83
Iar trucuri: http://www.youtube.com/......p?/results

1 răspuns:
| Dedey_9143 a răspuns:

Eu stiu un joc. Problema este ca are mai multe denumiri. fiecare cum ii place. Sa iti explic cum se joaca : trebuie sa fiti mai multi jucatori, (peste 4, 5) cartile se impart in mod egal la toata lumea, fiecare jucator plaseaza pe rand cate o carte fara sa se uite la ea, aceasta fiind descoperita doar cand ajunge jos urmand o numaratoare (de la 1 pana la 12...14 depinde ce fel de pachet este de preferabil de poker) odata cu numaraotarea se pun jos si cartile, numaratoare fin tinuta pe rand de jucatori ( dai cartea jos si spui cifra care viine laughing, in momentul in care cifra de la numaratoare coincide cu cifra cartii de joc toata lumea trebuie sa puna cat mai repede mana pe carti unul dupa altul mana peste mana. Ultimul care pune mana ea toate cartile sus. Castiga cel care scapa primul de carti si pierde cel care ramane cu toate cartile in mana laughing si mai exista o regula : indiferent de numarataore daca cartea pe care ai pus-o tu jos este 7 se pune obligatoriu mana